חפש
Languages
סנודן בשיחת לוויין, ב-2014
צילום: אי-פי

"סנודן העביר לרוסיה מידע על פעילות חשאית של ישראל באיראן"

לפי ספר חדש שיתפרסם בארצות הברית, במוסקבה העבירו את המידע שמסר המדליף לטהראן. בעקבות זאת, המבצע הישראלי נתקל בקשיים - והופסק
עמיחי שטיין
27 בנובמבר 2017
20:49
עודכן ב 20:56

המדליף אדוארד סנודן העביר לרוסיה מידע על פעילות ישראלית בשטח איראן – כך פורסם בספר חדש בארצות הברית של עיתונאי "וניטי פייר" הווארד בלום. 

בספר, "בבית האויב" (In The Enemy House), שיתפרסם בעוד כחודשיים, נכתב כי מקורות מודיעניים בישראל ובאיראן מאמינים כי סנודן, לשעבר איש סוכנות הביון האמריקנית, מסר לרוסיה את כל המסמכים שנגנבו – בהם כאלה שלא פורסם עליהם בתקשורת. בין אותם מסמכים היו פרטים על פעילות ישראלית בשטח איראן. לפי בלום, הרוסים העבירו את המסמכים הרלונטיים לאיראנים, ובעקבות המידע שינו האחרונים את שיטת פעולת כך שהמבצע הישראלי נתקל בקשיים עד שנאלצו להפסיקו.

בשבוע שעבר דיווח בלום במגזין האמריקני כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, חשף בזמנו בפני רוסיה את דבר קיומו של מבצע חשאי של סיירת מטכ"ל בעומק סוריה נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). המבצע כלל השתלה של מכשיר האזנה לתוך תא טרור של דאעש באמצעות סוכן, שבעקבותיו נאסר להעלות מחשבים ניידים לטיסות.

לפי הפרסום, כוחות של סיירת מטכ"ל חדרו לעומק שטח סוריה והצליחו להחדיר את מכשיר ההאזנה לתא של דאעש שתכנן פצצות "שאינן מתגלות בבדיקה". מיד לאחר הגילוי, ישראל שיתפה את המידע עם המודיעין האמריקני, שהחליט בתגובה כי לא יועלו מחשבים ניידים לטיסות.