טקס ההטבלה באשקלון

כך פועלת קבוצה נוצרית להטבלת נערים יהודים ממשפחות מצוקה

גברים המציגים את עצמם כ"שליחים" מאתרים קטינים ממשפחות קשות יום, מפעילים לחץ ומטבילים אותם לנצרות – בניגוד לחוק. ההורים חסרי אונים: "שטפו להם את הראש, הידיים שלנו כבולות"
אסף פוזיילוב
05 בדצמבר 2017
17:15

מלכה, אם חד הורית מאשקלון, נחרדה לגלות שבמשך שנה שני גברים מבוגרים משפיעים על בנה הצעיר בן השש עשרה לעבור הטבלה ולהתחיל להתפלל לישו. לאחר שהצליחו לפתות אותו בחודשים האחרונים, השפיעו חברי הקבוצה גם על אחיו בן השבע עשרה. בעקבות השניים, מספרת מלכה, נוצר קרע בבית וילדיה מאיימים לעזוב.

"שטפו להם את המוח", אומרת בתה הבכורה לכאן חדשות. "אמרו להם שישו הוא האלוהים שלהם. ואנחנו יהודים! עלינו לארץ, ברוך השם, והם שטפו להם את המוח. התחננו לאנשים האלה שיעזבו אותם. הם ילדים. אבל הם נשארו איתם בקשר בסתר, והתשובה שקיבלנו הייתה שאם לא נרפה – הילדים יעזבו בגללנו את הבית. אמא שלי חד הורית, לא מדברת עברית, ופשוט אובדת עצות".

לפי המרכז לנפגעי כתות, הסיפור הזה הוא אחד מיני רבים. במרכז אמרו לנו כי יש עשרות קבוצות מסוגים שונים של "יהודים משיחיים" בארץ, חלקן מוגדרות כתות, השאר לא, אבל גם כשלא מדובר בכת - מדובר בעבירה פלילית: בישראל אסור להמיר דת של קטין לפי חוק העונשין.

הגברים המבוגרים, מספרות לנו המשפחות שילדיהן עברו הטבלה, פועלים בערמומיות ומציגים מצג שווא. הם פונים לנערים ולנערות ממשפחות במעמד סוציו אקונומי נמוך, מעניקים להם חום ואהבה וכך יוצרים אמון ומשפיעים עליהם לשנות את דתם.

"התחננו לאנשים האלה שיעזבו אותם. הם ילדים. אבל הם נשארו איתם בקשר, והתשובה שקיבלנו הייתה שאם לא נרפה – הילדים יעזבו את הבית"

כשבתה של מלכה וחברה עקבו אחר אחיהם, הם גילו שהם נכנסים לדירה שהוסבה לבית תפילה, עם אורגן וספרי הברית החדשה, שם ישבו כעשרים נערים ונערות והתפללו לישו.

בהתכתבויות ובמסרונים רואים כיצד הגברים לוחצים שוב ושוב על הנערים, משכנעים אותם להתפלל לישו, ושולחים רכב כדי להביא אותם למרכז התפילה.

השיא היה הטבלה המונית ומתועדת בים, של כמה נערים ונערות. המטביל היה הגבר המבוגר שביקש מהילדים להתפלל לישו. "הפכתם לקדושים וצדיקים", הוא אמר להם. בסרטון שמוצג כאן נשמעות נערות מתרגשות לקראת ההטבלה הצפויה והבטחותיו של הגבר. "עוד מעט תורי! איזה כיף שאפשר להוריד את כל מי שהיית ולהתחיל מהתחלה".

"כשראיתי את הסרטון רעדתי. חבר שלי היה צריך להחזיק אותי", מספרת אחותם של הנערים.

הנערים הזהירו את אמם כי אם לא תאפשר להם להמשיך להגיע לטקסים הנוצריים הם יתאבדו או שיעזבו את הבית, וקיבלו גיבוי מלא מהגבר שהפך למורה הרוחני שלהם ומזדהה בשם סעדיה. המשפחה חסרת האונים פנתה למשטרה לפני שבועיים, ובשבוע שעבר נפתחה חקירה בנושא.

כאמור, הקבוצות הנוצריות שמושכות אליהן צעירים יהודיים הופכות עם הזמן לתופעה רחבה. אב מחדרה סיפר על בנו בן ה-17 שהחל לאט לאט בתהליך התנצרות. "הם פשוט צדים", הוא אמר. "אין מילה אחרת. זה התחיל לפני שנה, כשהבן שלי היה בן 17 והוא נשאב לזה. לא יודע איך הם פגשו אותו. הוא התחיל לראות סרטונים שלהם. אני מפחד שהוא ייתפס, ואני לא יודע איך הוא יצא מזה אחר כך. בכל יום שישי, כשאני הולך לקידוש, הוא הולך לגרעין שלהם, ואיתו נערים אחרים. הבושה אוכלת אותך. בחופש הגדול הוא נסע איתם לטבריה והיו שם עוד המון נערים מכל הארץ. השכירו בשבילם חוף שלם. פינקו אותם ושטפו להם את המוח. הייתה שם להקה ששרה שירי הלל לישו, זו מגיפה".

חלי, אמא מבת ים שסירבה להיחשף בשמה האמיתי אמרה: "זה זעזוע לכל המשפחה. לא היינו דתיים אבל זו הרגשה נוראית שמישהו מבוגר משפיע על הילד שלך, ואתה מרגיש שהידיים שלך קשורות. אנחנו מקווים שזה משהו חולף".

"הם פשוט צדים. אין מילה אחרת. בחופש הגדול השכירו בשבילם חוף שלם. הייתה שם להקה ששרה שירי הלל לישו, זו מגיפה"

שלומי ריזל, דובר "יד לאחים", אמר כי בכל חודש מגיעים לארגון כעשרים פניות כאלה, מכל הארץ. "הבעיה שלנו היא לא עם הנצרות, יש לנו שיתוף פעולה גם עם מיסיונים שמתנגדים לתופעה הזאת", הוא אמר. "הבעיה שהאנשים האלה מגיעים עם תחפושת של יהודים – מגיני דוד והתנ"ך – וכך מפתים ומרמים את הנערים, שאחרת לא היו מתקרבים אליהם". בעקבות פניית כאן חדשות לעיריית אשקלון, כינס חבר מועצה ישיבה מיוחדת בנושא. מחזיק תיק הרווחה מתכוון להתלונן במשטרה.

אחד מהגברים, שמציג את עצמו בשם אדם, אמר בתגובה כי לא השפיע על הנערים. לדבריו, הוא מטביל נערים מתחת לגיל 18 רק בהסכמת הוריהם. את תגובתו של האדם שצולם מטביל את הילדים – לא ניתן היה להשיג.