ערכת ברית מילה
צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

פרסום ראשון: 43 תינוקות בשנה מגיעים לבתי חולים בעקבות סיבוכים בברית מילה

מאז שנת 2013 ישנה עלייה בתלונות על רופאים שאינם מוהלים המבצעים בריתות. במשרד הבריאות התקבלו בעשור האחרון 144 תלונות על סיבוכים בבריתות שביצעו רופאים
יערה שפירא
05 בדצמבר 2017
21:22

קצת יותר מ-43 תינוקות בממוצע מגיעים בכל שנה לבתי החולים בעקבות סיבוכים של ברית מילה. כך עולה מנתוני הרבנות הראשית ומשרד הבריאות שפורסמו הערב (שלישי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. אולם, מאז 2011 זימנה הרבנות רק תשעה מוהלים לבירור בעקבות סיבוך.

באשר לרופאים שמבצעים בריתות מילה, להבדיל ממוהלים, במשרד הבריאות התקבלו בעשור האחרון 144 תלונות על סיבוכים בבריתות, ומתוכן רק ב-17 מקרים נמצאה התלונה לא מוצדקת. ב-2011 אף התקיים שימוע פעמיים לאותו רופא על ליקויים בשני הליכים שונים, ובאופן כללי – קיימת מגמת עלייה מאז שנת 2013 בתלונות על הרופאים שמבצעים בריתות.

מדובר בנתונים שלא מפורסמים לציבור, והתקבלו בעקבות בקשה לפי חוק חופש המידע שהגישה עמותת הצלחה, שם אמרו כי מדובר בתחום שאינו מוסדר לחלוטין מבחינה רפואית והנתונים חייבים להיות מפורסמים באופן יזום.

מהרבנות הראשית נמסר בתגובה: "אין הליך רפואי בישראל שלגביו קיים רישום כה קפדני כמו לגבי סיבוכים בברית מילה. בדיקה מבוצעת לגבי כל מקרה של תינוק שמגיע לבית חולים לאחר סיבוך בברית. מדובר בפחות ממקרה אחד של סיבוך על כל אלף בריתות".

ממשרד הבריאות טרם התקבלה תגובה.