חפש
Languages
נשיא צ'כיה, זמאן, בביקור בישראל, לצד רה"מ נתניהו
צילום: אי-פי

בעקבות טראמפ: נשיא צ'כיה הודיע כי יעביר את השגרירות לירושלים

מילוש זמאן הביע תמיכה בהכרה של נשיא ארה"ב בבירת ישראל. הוא הבטיח להעביר את השגרירות הצ'כית לירושלים "במוקדם או במאוחר"
גילי כהן
07 בדצמבר 2017
22:49
עודכן ב 11:49

נשיא צ'כיה, מילוש זמאן, אמר הלילה (חמישי) כי ארצו תעביר את שגרירות צ'כיה לירושלים בעתיד. אתמול פורסם לראשונה בכאן חדשות כי צ'כיה העבירה מסרים לישראל, לפיהם גם היא תומכת בהכרה בירושלים בירת ישראל. אמש פרסם משרד החוץ במדינה הכרה בירושלים המערבית כבירת ישראל.

זמאן בירך על ההחלטה האמריקנית להכיר בירושלים כבירת ישראל ואמר:"אני שמח על החלטת טראמפ". בדברים שפרסם בטוויטר אמר הנשיא הצ'כי כי "כבר לפני ארבע שנים, בזמן שביקרתי בישראל, אמרתי שצריך להעביר את שגרירות צ'כיה לירושלים. אם זה היה קורה אז, היינו המדינה הראשונה שעושה זאת. במוקדם ובמאוחר נלך אחרי ארצות הברית". זמאן הוסיף כי "עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא".

לדברי הנשיא הצ'כי, "לכל מדינה יש זכות להחליט היכן תמוקם הבירה שלה, ולכל מדינה יש זכות להחליט היכן למקם את השגרירות שלה. צעדו של טראמפ נועד להפגין את הביטחון העצמי של ארצות הברית, וזה חיובי מאוד".

בעקבות ההכרה של נשיא ארצות הברית, דונלד טרמאפ, בירושלים כבירת ישראל, מדינות נוספות העבירו מסרים למשרד החוץ, בהם הן הביעו רצון להעביר את השגרירויות שלהן לירושלים. נשיא הפיליפינים, רודריגו דוטרטה, העביר מסר לישראל כי הוא מעוניין להעביר את השגרירות הפיליפינית לעיר הבירה. בין המדינות שפנו למשרד החוץ גם מדינה ממזרח אירופה.

אתמול הכריז טראמפ בוושינגטון על הכרה אמריקנית בירושלים כבירת ישראל. "אנו מכירים היום במובן מאליו - ירושלים היא בירת ישראל. זו הכרה במציאות, משהו שמוכרחים לעשות", הצהיר טראמפ בהודעה שמסר בבית הלבן. "במשך 20 שנים נשיאים קודמים הבטיחו לעשות זאת אך לא קיימו. כעת, החלטתי שזה הזמן". בנוסף, טראמפ הודיע כי הוא הנחה את צוותי משרד החוץ האמריקני להתחיל בהליכים להעברת השגרירות מתל אביב לירושלים.

"בשנת 1995 הקונגרס קיבל החלטה שירושלים היא בירת ישראל. זה אושר גם בסנאט. במשך 20 שנה כל נשיא אמריקני סירב להעביר את השגרירות לירושלים או להכיר בירושלים כבירת ישראל", אמר טראמפ. "הנשיאים וויתרו על יישום ההחלטה כי חשבו שזה יקדם שלום, אך זה לא קרה. היום אני קורא למנהיגי האזור מכל העמים והדתות להצטרף אלינו במרדף אחר השלום".

לצד זאת, טראמפ הדגיש כי "ארצות הברית אינה נוקטת היום עמדה כלפי פתרון קבע, כולל בסוגית הגבולות והריבונות. השאלות הללו תלויות בצדדים המעורבים. ארצות הברית עודנה מחויבת עמוקות להסכם שלום שיהיה מוסכם על שני הצדדים, ואני מתכוון לעשות כל שבכוחי לעזור להשיג הסדר כזה". הוא הצהיר על תמיכתו בפתרון שתי המדינות, "אם הוא יהיה מוסכם על שני הצדדים", והוסיף קריאה לישראל ולפלסטינים "לשמור בינתיים על הסטטוס-קוו באתרים הקדושים, כולל בהר הבית".