זירת הפיגוע בכניסה לתחנה מרכזית
צילום: דוברות זק"א

פיגוע דקירה בתחנה המרכזית בירושלים: מאבטח נפצע קשה, המחבל נתפס

המאבטח בן ה-25 נדקר בכניסה הראשית לתחנה ופונה במצב קשה לבית החולים שערי צדק. המחבל - פלסטיני בן 24 ללא אישור שהייה בירושלים - נעצר בתום מרדף. תיעוד: רגעי ההשתלטות על המחבל לאחר הפיגוע
משה שטיינמץ וורד פלמן
10 בדצמבר 2017
14:29
עודכן ב 14:59

מאבטח בתחנה המרכזית בירושלים נדקר היום (ראשון) על ידי מחבל ונפצע קשה מאוד. המחבל, תושב שכם בן 24, נתפס זמן קצר לאחר הפיגוע על ידי שוטר ואזרח שרדפו אחריו במקום. מבדיקה פרטיו עלה כי הוא לא החזיק אישור שהייה בירושלים, וכי לא היה לו עבר ביטחוני.


הפיגוע התרחש בסביבות השעה 14:15. במשטרה אמרו כי מחבל שהגיע לכניסה הראשית של התחנה המרכזית ברחוב יפו, שלף סכין שהייתה ברשותו, דקר מאבטח ונמלט בריצה. אזרח שהבחין בו כשהוא נמלט רץ אחריו יחד עם שוטר שהיה בסמוך למקום והם השתלטו עליו.

הפצוע, בן 25, פונה על ידי חובשים ופרמדיקים של מגן דוד אדום לקבלת טיפול רפואי בבית החולים שערי צדק בעיר, כשהוא מורדם ומונשם. מבית החולים נמסר כי הפצוע, שסובל מפצעי דקירה בפלג גופו העליון, איבד דם רב ומצבו מוגדר קשה מאוד.

זירת הפיגוע בירושלים (צילום: דוברות זק"א)

"הפצוע הגיע אלינו במצב קשה מאוד כשהוא דקור באזור החזה והוכנס מיד לחדר הטראומה", עדכן מנהל מערך הטראומה בבית החולים שערי צדק ד"ר עופר מרין. "לצערנו, הסכין פגעה לו בלב. לאחר ניתוח מצבו התייצב והוא מורדם ומונשם. לצערי, אינני יכול להגיד שכבר לא נשקפת לו סכנת חיים, אך אני מקווה שבשבועות הקרובים נוכל לראות שיפור במצבו".

יוסף מנחם, בעל דוכן סמוך למקום הפיגוע סיפר לכאן רשת ב': "ראיתי את הבריחה של המחבל, לא ראיתי איך הוא דקר. הוא הגיע לפה בריצה, ראה את המאבטח, נתן לו דקירה בלב ורץ למעלה. נהג מונית תפס אותו, ריתק אותו ושניהם נפלו. מאבטחים הגיעו, תפסו אותו ואז הגיעו כוחות הביטחון".

המחבל מהתחנה המרכזית בירושלים לאחר שנתפס

הסכין שבאמצעותה ביצע המחבל את הפיגוע (צילום: דוברות המשטרה)

מתנדבת בשירות הלאומי במגן דוד אדום בת שבע אסייג, שהייתה עדה לפיגוע, תיארה את שהתרחש. "סיימתי משמרת במד"א והגעתי לתחנה המרכזית, לפתע ראיתי מחבל מתקרב לאחד המאבטחים במקום ותוקף אותו. רצתי לשם, הוא שכב על המדרכה תוך שהוא מחזיק את מקום הדקירה, ידעתי שמה שצריך לעשות זה לעצור את הדימום והתחלתי ללחוץ, במקביל התקשרתי למוקד מגן דוד אדום להזעיק כוחות, דיווחתי על פיגוע דקירה וצוותי מד"א הגיעו אלי בתוך דקה", אמרה.

היא הוסיפה: "זו הרגשה לא פשוטה כשאני נקלעת לאירוע כזה בלי ציוד רפואי ובלי הצוות של האמבולנס, לא איבדתי את העשתונות, ניסיתי לשמור על קור רוח וידעתי שבשביל להציל אותו, הדבר הנכון הוא ללחוץ לו על מקום הדקירה ולעצור את הדימום".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הגיב לפיגוע בירושלים והטיל את האחריות על הרשות הפלסטינית. "פיגוע הדקירה הוא תוצאה ישירה של ההסתה ברשות הפלסטינית שפועלת יחד עם החמאס להבעיר את השטח", קבע ארדן. "אבו מאזן מוכיח שוב ושוב שהוא אינו פרטנר לשלום וכיום הוא גם נושא באחריות להסתה הרצחנית של החמאס איתו הוא יושב בממשלת האחדות. אני מתפלל לשלומו ולהחלמתו של המאבטח הפצוע".

השתתפו בהכנת הידיעה:  קטי דור, ענבל תמיר ויערה שפירא