צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

נתניהו, תציל ממוות 80 ילדים חולים

אדוני ראש הממשלה, חיי אדם חשובים יותר מכל חוקי ההישרדות שלך. לפני שאתה מציל את עצמך, תציל את חייהם של 80 הילדים חולי מחלת ניוון השרירים SMA. דעה
מרדכי גילת
10 בדצמבר 2017
19:05

אתחיל בחלום שחלמתי: ראש הממשלה וראשי מפלגות הקואליציה מכנסים מסיבת עיתונאים כשהם קורנים מאושר, משלבים ידיים ומבשרים לציבור: קיבלנו החלטה להציל את 80 הילדים החולים במחלת ניוון השרירים הגנטית SMA. זה סופי. מצאנו בקופת המדינה כ-100 מיליון שקלים לרכישת התרופה היקרה – זו שבכוחה לעצור את המחלה הארורה – ואפשר לברך על המוגמר.

חלמתי ששלושה חודשים אחרי שיערה שפירא מחדשות כאן 11 העלתה את הנושא הכאוב הזה לסדר היום הציבורי, הנס אכן מתרחש. שנתניהו מגלה פתאום חמלה, מצמיד אקדח לרקתו של שר האוצר, שופך עליו מים קרים ואומר לו: תפתח עכשיו את הקופה. לא מחר, לא בעוד שבוע, לא בעוד חודש - עכשיו, עכשיו, עכשיו. תמצא בבקשה את הכסף. מדובר בחיי אדם!

חלמתי שערב נסיעתו לצרפת, או למדינה תורנית אחרת, מנופף ראש הממשלה בהישג הזה ומצהיר חגיגית כי הבעיה נפתרה. שחיי כל 80 הילדים, התלויים בחסדיו, ניצלו. שהם והוריהם יכולים לנשום לרווחה.

טוב, זה היה כאמור רק חלום - כי נתניהו טרוד בחקירות ובנסיעות לחו"ל, ולא מצא עדיין פנאי לעסוק בהצלת הילדים החולים; כי יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, טרוד בחקירות שלו ולא מצא פנאי לעסוק בהצלת הילדים; כי הסיעות החרדיות טרודות בחוק המרכולים ובסגירת המדינה בשבת; כי שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שהיה טרוד אתמול במתיחת ביקורת על עשרות אלפי המפגינים נגד השחיתות ובהשוואתם למתפרעים בוואדי ערה (ממש כך), לא מצא לנכון להציל את הילדים.

הוא מסוגל, אבל הוא היה טרוד שוב בהסתה - בהשמצת עשרות אלפי מפגינים מכל צבעי הקשת הפוליטית, שהמדינה הזאת עדיין יקרה להם; בהשמצת מי שנלחמים בסיאוב ובשחיתות למורת רוחו. הם היו ונשארו מבחינתו אויבי המלכות. זה כרטיס הביקור שלו.

לאיזה פרויקט חשוב כן מצאו אנשי נתניהו והשותפים של ראש הממשלה בקואליציה זמן בשבוע שעבר? לחוק ההמלצות המתוקן, שהם מבקשים להביא מחר לאישור. לחוק חשוך שכל ראשי מערכת האכיפה מתנגדים לו; לחוק המיוחסים שירסק את השוויון בפני החוק ואת השקיפות – את אבני היסוד של כל מדינה דמוקרטית.

זה מה שחשוב לממשלה הנוכחית: לסתום את הפיות של המשטרה, להסתיר את האמת, להגן על מי שסרחו. הכל, רק לא להציל חלילה את הילדים הנאבקים על חייהם.

בנימין נתניהו (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90) שים את גורל הילדים בראש סדר העדיפויות שלך. נתניהו (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

הסיפור הזה של הילדים והוריהם, המחזרים מיואשים על הפתחים, אינו קורע את ליבה. היא אדישה, היא מפקירה את החולים, היא מפנה להם עורף – היא מתנהגת כמי שהחליטה ביודעין לא להציל את הילדים. היא מתנהגת כאילו מדובר בכוח עליון.

אני כותב זאת בצער, בכאב, ביד רועדת. אני כותב זאת בתקווה שאולי, אולי, החמלה והשפיות ינצחו בסוף. שאולי, אולי, יימצאו בממשלה כמה שרים וחברי כנסת שליבם אינו לב אבן. אנשים שפויים שיאזרו אומץ לעשות מעשה.

שאולי, אולי, הם יאמרו לבנימין נתניהו בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים: אדוני ראש הממשלה, עד כאן. פתח את העיניים ואת הכיס של המדינה. בנושא הזה אנחנו מוכנים לפרק את הממשלה. חיי אדם, חיי ילדים חולים, יותר חשובים לנו מכל חוקי ההישרדות שלך.

לפני שאתה מציל את עצמך, הצל בבקשה את הילדים. אתה יכול בקלות. החיים שלהם נמצאים עכשיו בידיים שלך.