מתפרעים פלסטינים בכפר קוסרא
צילום: פלאש 90

צה"ל: תקרית הירי ליד כפר קוסרא – כתוצאה מניסיון פגיעה במתנחלים

מתחקיר תקיפת המטיילים לפני כשבועיים, שהסתיימה בהרג פלסטיני, עולה כי התוקפים סיכנו את חיי המתנחלים. "התנהלות המח"ט מנעה מקרה שיכל להסתיים באופן קשה יותר", נקבע עוד בממצאים
כרמלה מנשה
11 בדצמבר 2017
22:14

צה"ל פרסם הלילה (שני) את ממצאי התחקיר שערך בעקבות תקיפת המטיילים הישראלים ליד הכפר הפלסטיני קוסרא לפני כשבועיים, שהסתיימה בירי למוות בפלסטיני. על פי הממצאים, שהוצגו בפני מפקד פיקוד מרכז אלוף רוני נומה, הגורם הישיר לאירוע היה "ניסיון פגיעה במתיישבים על ידי פלסטינים, תוך סיכון חייהם של המתיישבים".

לצד זאת, בתחקיר צוין כי העובדה שהטיול נערך ללא תיאום, למרות ההנחיות בנושא, היוותה אף היא גורם לאירוע. בצה"ל הדגישו כי בעקבות כך, נוהל תיאום הטיולים הובהר שוב בקרב כל הגורמים הרלוונטיים. עוד קובע התחקיר כי יש לחדד את הנוהל מול הציבור כולו, ובפרט ביהודה ושומרון והבקעה.

התחקיר שיבח את התנהלותם של מפקד הפיקוד ושל מפקד חטיבת שומרון, אל"ם גלעד עמית, כמו גם של ראש מנהל תיאום וקישור שכם, סא"ל בהג'ת מרעי. "בעקבות ניהול האירוע באופן מושכל על ידי המח"ט, נמנע מקרה שיכול היה להסתיים באופן קשה יותר", נכתב בממצאים.

האירוע התרחש לפני כשבועיים, כשילדים ישראלים שטיילו ליד הכפר קוסרא שבשומרון הותקפו באבנים. אביו של אחד מהם, שליווה את הטיול, ירה לעבר אחד הפלסטינים במקום - מוחמד עודה בן ה-48 - שמת מאוחר יותר מפצעיו. ישראלי אחד נפצע באירוע באורח קל, והילדים בני ה-13 חולצו מהמקום בשלום.

בימים שלאחר האירוע פרצו בקוסרא הפגנות ותושבים מקומיים התעמתו עם חיילים. בשבוע שעבר עצרו כוחות הביטחון 20 חשודים בתקיפת המטיילים הישראלים. במבצע, בשיתוף כוחות צה"ל, משטרת ישראל, מג״ב והמינהל האזרחי, אותר גם הציוד האישי שנלקח מהם.