הרב אהרון לייב שטיינמן
צילום: יעקב נעומי, פלאש 90

נתניהו וריבלין ספדו לרב שטיינמן: "היה מגדלור של רוח ומורשת"

במערכת הפוליטית הגיבו למות מנהיג הציבור החרדי-ליטאי. הנשיא: "שטיינמן נשא על כתפיו את כל כובד הקיום של העם היהודי". ח"כ גפני: "איבדנו את מנהיג הדור"
אוריה אלקיים
12 בדצמבר 2017
08:59
עודכן ב 12:25

בכירים בעולם החרדי ובמערכת הפוליטית הגיבו הבוקר (שלישי) לפטירתו של מנהיג הציבור הליטאי-חרדי, הרב אהרון יהודה לייב שטיינמן, אשר הלך לעולמו בגיל 104.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספרד לרב ואמר כי "קיבלתי בצער עמוק את הידיעה על לכתו של ענק התורה וראש הישיבה, הרב אהרן לייב שטיינמן זצ"ל. עם פטירת הרב שטיינמן אבד לעם היהודי מגדלור מרכזי של רוח, מורשת ומוסר.  הרב ניצל כל רגע פנוי ללימוד תורה ולהפצתה ברבים. הוא ביסס את הפסיקה ההלכתית, הכריע בסוגיות כבדות משקל ופעל למען הכלל באהבת ישראל אמיתית.

נתניהו הוסיף כי "הרב שטיינמן העמיד דורות של תלמידים שימשיכו לשאת בגאון את לפיד התורה. ערב חג החנוכה, בו אנו מציינים את הניצחון על גזרות היוונים שאסרו על חוקי התורה, עולם הישיבות פורח. ראש הישיבה יצק חוליות חשובות בשרשרת התורה בת אלפי השנים, וזכרו ישכון לעד בדפי הנצח של מורשת עמנו".

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, מסר: "מרן הגאון הרב שטיינמן היה מנהיג שנשא על כתפיו את כל כובד הקיום של העם היהודי. ענק תורני ומורה דרך שהכווין וניתב את חייהם של אלפים ורבבות.

"בפגישתי האחרונה איתו זכיתי להתוודע לנצר ייחודי של היהדות הליטאית המפוארת. הרב היה מתמיד עצום, גאון בתורה, טוב עין וטוב לב, עשיר בנסיון חיים ובא בימים. הוא התווה דרך לאינספור יהודים והסתלקותו מותירה היום תחושת יתמות עמוקה. יהי זכרו ברוך".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן ספד לרב: "תנחומי הכנים למשפחתו ולרבבות בני המגזר החרדי, על לכתו מאתנו של מר"ן, הרב אהרון יהודה לייב שטיינמן שהיה מגדולי הרבנים במאה האחרונה. הוא היה יוצא דופן בידענותו, בצניעותו, במתינותו ובחשיבות הרבה שייחס לאחדות בין חלקי העם. הרב שטיינמן הטיף במשך שנים רבות לחינוך, לסובלנות ולהקניית ערכים יהודיים לדורות של תלמידים ורבנים.

שרת המשפטים, איילת שקד, ספדה לרב שטיינמן בטוויטר: "היה איש חינוך בכל מאודו, צנוע מאוד, ענק ברוחו עד יומו האחרון בגיל 104. ראיתי איך דרכו הביאה לחיבור בין חלקי העם השונים. מדהים לראות את ההערצה כלפיו שחצתה גבולות. הסתלקותו היא אבידה למדינת ישראל ולעם היהודי כולו".

חבר הכנסת מיהדות התורה ונציג סיעת דגל התורה במפלגה, משה גפני, אמר כי "יחד עם כל בית ישראל אנו כואבים על פטירתו של מנהיג הדור והדרו שהתווה לנו את הדרך אשר נלך בה. אנו מבכים מרה את היתמות של הדור ושלנו. 104 שנים של הלכה ותורה בהם הורה לנו את ההכרעות היומיומיות. איבדנו הבוקר את מנהיג הדור שהיה לב רחום וחנון לכלל ולפרט. זו יתמות של כלל ישראל".יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג הביע אף הוא צער על פטירתו של הרב: "משתתף בכאבו העצום של ציבור גדול, המבכה את לכתו של אחד מגדולי רבני ישראל. הרב שטיינמן היה מהדמויות החשובות בציבור הליטאי ומגדולי הרבנים שידע עם ישראל במאה האחרונה. תמיד נדהמתי מצניעותו המופלגת ומהעצמה הרוחנית יוצאת הדופן בה ניחן, שהשפיעה על כלל הציבור ועל דורות של רבנים, מורי הלכה ותלמידים".

אהוד ברק, ראש הממשלה לשעבר, ספד לרב שטיינמן בטוויטר: "ענק רוח שידע לשלב עומק ונוקשות הלכתיים עם הבנת הכורח לתת מענה לבעיות כואבות שיוצרים החיים עצמם. מנהיג ה׳מתנגדים׳ של ימינו אלה".

צעיר מישיבת פוניבז' שבבני ברק ביטא את התחושות הקשות ברחוב החרדי לאחר פטירת הרב שטיינמן ואמר: "הבוקר הזה ייכנס להיסטוריה, המציאות הולכת להשתנות. הרב היה מנהיג היהדות החרדית ואין אף אדם אחר שיכול לעשות את זה במקומו ולהיכנס לנעליו הגדולות".