הפגנת מסתננים נגד הגירוש מישראל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חוק המסתננים עבר בכנסת בקריאה שניה ושלישית

המליאה אישרה בהצבעה לילית את החוק שיאפשר לגרש מסתננים לא חוקיים למדינה שלישית גם ללא הסכמתם. 71 ח"כים תמכו בהצעה, 41 התנגדו
זאב קם
12 בדצמבר 2017
09:55

מליאת הכנסת אישרה הלילה (שלישי) בקריאה שניה ושלישית את הצעת חוק המסתננים, הקובע כי ניתן להוציא מסתננים בלתי חוקיים מישראל למדינה שלישית גם ללא הסכמתם. החוק עבר ברוב של 71 תומכים מול 41 מתנגדים.

הצעת החוק, שאותה יזמו השרים אריה דרעי (ש"ס) וגלעד ארדן (הליכוד), קובעת גם כי מתקן "חולות" שבנגב ייסגר בתוך שלושה חודשים ויפסיק לקלוט אליו מסתננים. עם סגירתו, יוצבו בפני המסתננים שתי חלופות: מאסר בבתי כלא לפרק זמן לא מוגבל, או גירוש למדינות באפריקה בהתאם למדיניות שתיקבע בעניין.

אף על פי שיו"ר המחנה הציוני אבי גבאי הצליח לכפות על סיעתו לפני כמה שבועות לתמוך בחוק בקריאה ראשונה, בהצבעה הנוספת שנערכה הלילה הם קיבלו חופש הצבעה. זאת, בעקבות דרישה של רבים מהם להתנגד להצעת החוק.

השר דרעי אמר עם הגשת ההצעה: "כפי שהבטחתי לתושבי דרום תל אביב ושאר תושבי השכונות והערים בהן מתגוררים מסתננים, בכוונתי להגביר בכל אמצעי אפשרי את קצב היציאה למדינה שלישית ולא לאפשר עוד למסתננים את הנוחות שבמרכז השהייה חולות. זה המסלול שקבעה הממשלה וזה המסלול שאקדם. עניי עירנו קודמים ועלינו לעשות הכל כדי להקל על תושבי מדינת ישראל".

לאחר אישור החוק בממשלה בחודש שעבר אמר השר דרעי כי "כפי שהבטחתי לתושבי דרום תל אביב ושאר תושבי השכונות והערים בהן מתגוררים מסתננים, בכוונתי להגביר בכל אמצעי אפשרי את קצב היציאה למדינה שלישית ולא לאפשר עוד למסתננים את הנוחות שבמרכז השהייה חולות. זה המסלול שקבעה הממשלה וזה המסלול שאקדם. עניי עירנו קודמים ועלינו לעשות הכל כדי להקל על תושבי מדינת ישראל".