שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

כץ לאתר חדשות סעודי: "לערוך פגישה בין נתניהו והמלך סלמאן בריאד"

שר התחבורה והמודיעין התראיין לאתר החדשות "אילאף", אולם קריאתו לפגישה היסטורית צונזרה. הוא התייחס גם לאיום האיראני בסוריה: "נפעל צבאית נגד בניית מפעלים צבאיים איראניים במדינה"
ערן זינגר
13 בדצמבר 2017
15:40

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, התראיין היום (רביעי) לאתר חדשות הסעודי "אילאף" וקרא לכינון יחסים רשמיים בין ירושלים וריאד. כץ אמר כי על סלמאן מלך סעודיה להזמין את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לביקור בממלכה, ועל יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, להגיע לביקור בישראל. הוא הוסיף כי הוא רואה חשיבות במעורבות הסעודית בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים.

כץ אמר את הדברים למראיין מג'די חלבי, עיתונאי ישראלי ובעבר איש רשות השידור. התבטאותו הרגישה הופיעה אמנם בתמלול הראיון, אולם בסופו של דבר החליט אתר החדשות הסעודי לא להציגה בדיווח בערבית באתר.

בראיון אמר שר התחבורה והמודיעין כי אם תפרוץ מלחמה בצפון, ישראל תיפגע קשות בלבנון. הוא אמר כי ישראל מסוגלת "להחזיר את לבנון לעידן האבן". כץ התייחס גם לאיום ההתבססות האיראנית בסוריה ואמר כי "אנחנו יודעים שאיראן בונה מפעלי תעשייה צבאית בלבנון. זה הוא קו אדום מבחינתנו שלא ניתן לו להתקיים - יהיה המחיר אשר יהיה". שר התחבורה והמודיעין הבהיר עוד כי "נפעל גם באופן צבאי ונמנע זאת מהם, כפי שקורה בסוריה. מבחינתנו זהו קו אדום".

ביום ראשון האחרון הזהיר נתניהו במסיבת עיתונאים בפריז, לאחר פגישתו עם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, כי איראן משתלטת צבאית על סוריה ואף "מנסה לייצר בלבנון עצמה טילים מדויקים נגד ישראל". הוא הסביר כי "שני הדברים האלה אינם מקובלים עלינו".

בתחילת החודש דווח בכלי תקשורת זרים כי ישראל תקפה בסיס איראני ממזרח לדמשק בסוריה, כ-50 קילומטרים מגבולה הצפוני. על פי הדיווחים, מדובר בבסיס גדודי ששימש בעבר את צבא סוריה, וככל הנראה לא אוייש טרם התקיפה. כמה שבועות קודם לכן פרסמה רשת התקשורת האמריקנית BBC צילומים של המתקן, ו"גורם מערבי" הסביר בכתבה כי איראן החלה בבניית הבסיס לפני כמה חודשים ומתוכננים לשהות בו כ-500 חיילים. 

בחודש שעבר פרסם "אילאף" ראיון נרחב שערך עם הרמטכ"ל, גדי איזנקוט. היה זה הפעם הראונה שאתר החדשות הסעודי העניק במה פומבית וגלויה לגורם ישראלי. איזנקוט אמר אז לאתר כי בין ישראל לסעודיה שוררת הסכמה מלאה בנוגע לסכנה הנשקפת מאיראן. "סעודיה מעולם לא הייתה אויב ולא נלחמה בנו. יש בינינו הרבה אינטרסים משותפים, ואני חושב שיש הסכמה מלאה סביב בכל מה שנוגע לציר האיראני", אמר הרמטכ"ל.

איזנקוט אמר עוד כי "אנחנן אמרנו בגלוי ובאופן שקט וחשאי שאנחנו לא נקבל התבססות איראנית בסוריה, ובמיוחד התרכזות שלהם ממערב לכביש דמשק-סוידאא. אנו לא נרשה שום נוכחות איראנית. הזהרנו אותם מבניית מפעלים או בסיסים צבאיים ולא נרשה זאת".