יו"ר סיעת מרצ, אילן גילאון
הדס פרוש, פלאש 90

איך הפך ח"כ גילאון מלוחם זכויות אדם למשרתו של דרעי?

הגיע הזמן לומר ליו"ר סיעת מרצ, שהתקזז השבוע בהצבעה על חוק המרכולים עם ח"כ אזולאי מש"ס: נעצת סכין בגב חבריך, ירקת להם בפנים. עשית מעשה מכוער
מרדכי גילת, דעה
14 בדצמבר 2017
13:15

זה לא היה שבוע מוצלח של ח"כ אילן גילאון, יו"ר סיעת מרצ בכנסת. זה היה שבוע שהוא יעדיף לשכוח – שבוע שהוא ירצה למחוק מזיכרונו. ודאי אחרי שברח מההצבעה על חוק המרכולים; ודאי אחרי שהתגלה כי סייע לאחד השרים היותר מושחתים בממשלה, אריה דרעי, להעביר את חוק המרכולים השערורייתי.

זה לא היה השבוע של מגלגל העיניים הזה ממרצ, במיוחד לא אחרי שבליכוד נשאו אותו על כפיים. תגידו מה שתגידו - בליכוד יודעים לחבק ולהעריך יריבים פוליטיים נוחים, סחבקים, כאלה שנובחים אבל לא ממש נושכים. כל כך מרוצים היו במפלגת השלטון מהשירות של גילאון למלכות - מתרומתו הגדולה לאישור החוק - עד שאפילו השר יריב לוין, בראיון ברשת ב', שיבח אותו וקשר כתרים לראשו.

הראיון עם השר לוין: 

צודק לוין: לאנשי אופוזיציה כאלה פיללו בליכוד שנים, והנה הם קיבלו את הסבא הטוב והמתחשב, יצרן הריבות בשעות הפנאי, שגילה הבנה לצורכי דרעי ונתניהו ולא הגיע להצבעה. עם יריבים כאלה - שלא הופכים למשל עולמות להצלת 80 ילדים חולי ניוון שרירים שהממשלה מפקירה ממש – הם תמיד מסתדרים.    

ח"כ לוין צודק כי עכשיו, כשהתפזר העשן וחוק המרכולים עבר בקריאה ראשונה; כשאנחנו יודעים כבר שגילאון התקזז בהצבעה עם השר דוד אזולאי מש"ס – בלי לשתף את חבריו בסוד - הגיע הזמן להידרש להתנהגותו בסיפור הזה.

הגיע הזמן להצביע על לוחם גבורות זכויות האזרח בישראל, להזכיר לו את מי הוא אמור לייצג ועל אילו ערכים להגן, לומר לו בצורה הכי ברורה: נעצת סכין בגב של חבריך. ירקת להם בפנים. עשית מעשה מכוער.

"אותי מעניין הכיסא"

מילים קשות? חריפות? מתלהמות? יכול להיות. אבל הן מתבקשות לנוכח העובדה שגם במפלגת טוהר המידות הקטנה נחשפו באחרונה חשדות למעשי זיוף חמורים והועברו לחקירת משטרת מחוז ת"א (דוברת המחוז: "החקירה מתנהלת"); לנוכח העובדה שגם במרצ יש איים של פוליטיקה מלוכלכת.

השר אריה דרעי | צילום: לעהשר אריה דרעי (צילום: מארק ישראל סאלם, לע"מ)

העובדות הפשוטות בפרשת חוק המרכולים: לקראת ניסיונות הממשלה ביום שני לאשר בכנסת את חוק המרכולים, צייץ ח"כ גילאון לחבריו והבהיר להם שיש משמעת סיעתית: "כפי שלא העלינו בדעתנו להתקזז על חוק ההמלצות", כתב, "כך תגיע סיעת מרצ להצבעה על חוק המרכולים. ללא מורא, ללא משוא פנים, בלי קיזוזים".

 חד, פשוט, ברור: לא יהיו פשרות.

על הרקע הזה דחו נציגי מרצ האחרים פניות של הקואליציה להתקזז איתם – צייתו ליו"ר שלהם. הם היו תקיפים, הבינו שעליהם לסכל את חוק המרכולים, נערכו לדרמה הגדולה בידיעה שכל קול יכריע בה.

מה הם לא ידעו עד הרגע האחרון כמעט? שאותו יו"ר סיעה, מאחורי גבם ממש, הסכים להתקזז עם השר דוד אזולאי מש"ס. שאילן גילאון החליט להעניק מתנה יקרה לקואליציה. התרוץ: אזולאי צריך לקבל טיפול בבית חולים ביום ההצבעה.

חח"כ דוד אזולאי (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

מה יותר פשוט היה מאשר לומר לדרעי - האיש שאיים להתפטר מהממשלה אם החוק לא יעבור - דחה את ההצבעה בעוד שבוע, שבועיים, חודש? מה יותר פשוט היה מלומר לו: "אריה, אין שום סיבה למהר עם החוק, לא מדובר חלילה בדיני נפשות, אני לא מוכן להתקזז בהצבעה חשובה ועקרונית כל כך".

לחלופין: מה יותר פשוט היה מלומר לחברי סיעת מרצ בכנסת: חברים, אני לא עומד בלחצים, אני לא בנוי למלחמה אמיתית על עקרונות. אותי מעניין הכיסא שלי - שום דבר אמיתי מעבר לזה.

זה מה שהיה מצופה שח"כ גילאון יאמר ויעשה, וזה מה שהוא לא אמר ולא עשה. הוא ברח, וכך הסביר אתמול את התנהגותו בראיון עם דוביק גילהר וקרן אוזן בתוכנית ערב ערב בכאן 11: "עשיתי את הדבר הכי טריוויאלי והכי מובן מאליו... עשיתי מעשה אנושי שכל בעל מצפון היה עושה... הייתי נוהג באותה צורה גם היום..."

עם כל הכבוד, זה תרוץ עלוב, זו תקיעת סכין נוספת בגב חבריו. שהרי מה אנחנו צריכים להסיק מדבריו? שחברי הסיעה האחרים, אלה שדחו בצדק את הבקשות להתקזז, הם אטומים. לא אנושיים. אנשים בלי מצפון.

שהם בני בליעל. שהוא, לעומתם, צדיק יחיד בסדום.