הפגנת עובדי טבע היום
צילום: באסל עווידאת, פלאש 90

חברת טבע הודיעה: נפטר 1,700 עובדים בישראל

הנהלת החברה הכריזה כי תפטר 14 אלף עובדים ברחבי העולם – רבע מכוח האדם בענקית התרופות. המנכ"ל הודיע כי טבע תסגור אתרי ייצור, מחקר ופיתוח בארץ ובעולם. ניסנקורן: נשבות כמתוכנן
כתבי כאן
14 בדצמבר 2017
14:13
עודכן ב 17:37

"איפה המיליארדים שקיבלתם"? עובדי טבע בירושלים שגילו היום שהמפעלים שלהם ייסגרו מפגינים מול בנייני החברה. 

הנהלת טבע הודיעה היום (חמישי) על פיטורים של כ-14 אלף עובדים ברחבי העולם, וכ-1,700 עובדים בישראל. בסך הכל, מדובר בפיטורי כרבע מכוח האדם של החברה. 1,200 מהעובדים בישראל יפוטרו כבר בשנה הקרובה, ואילו ה-500 הנותרים עד סוף 2019. "נייעל את מערך הייצור והאספקה באמצעות סגירת מפעלים בארצות הברית, אירופה וישראל", נמסר מטבע. בעקבות ההודעה, הופסק המסחר במניית החברה עד השעה 15:00.

על פי הודעה שמסרה טבע לעובדים, מטה החברה וההנהלה בפתח תקווה יצומצם וכך גם מרכז המחקר והפיתוח בנתניה. המפעלים בקריית שמונה ואשדוד לא ימשיכו לפעול תחת ענקית התרופות, והיא תתחיל לחפש להם רוכשים בניסיון למנוע את סגירתם. 560 מהעובדים יפוטרו מהאתר בפתח תקווה, 320 מהאתר בירושלים ו-185 מנתניה, ואילו יתר הפיטורים יתבצעו בכל האתרים השונים. 

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן נועד בצהריים עם נציגי הנהלת טבע והודיע כי מספר המפוטרים בישראל אינו מקובל על ההסתדרות, וכי השבתת המשק ביום ראשון עד הצהריים תתקיים כמתוכנן. "זה יום קשה לטבע ולתעשייה בישראל", מסר ניסנקורן. "אני ישבתי עם נציגי ההנהלה, ואני חושב שהתוכנית שלהם היא מוגזמת. צריך לצמצם את מספר העובדים שרוצים לשלוח הביתה, ולא פחות חשוב - להציל את כל המפעלים בבית". 

היום הם השאירו את ההפגנות לעובדי הייצור, קצת באיחור עובדי המטה של טבע הבינו שאין להם ברירה אלא לצאת מהמשרדים pic.twitter.com/HU0jepLUkm

— Liel Kyzer (@lielkyzer) 14 בדצמבר 2017

ברשימת השובתים ביום ראשון נכללים כל משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות, נמל התעופה בן-גוריון, התחבורה הציבורית - כולל רכבת ישראל, "אגד", "דן" והרכבת הקלה בירושלים - חברת החשמל, דואר ישראל, האוניברסיטאות, בתי החולים הממשלתיים, מוסדות כלכליים - בהם בנק ישראל והבורסה לניירות ערך, הכנסת ועוד שורה ארוכה של מוסדות ושירותים.

לרשימה המלאה באתר ההסתדרות

מנכ"ל טבע, קאר שולץ, שיגר היום מכתב לעובדים שבו בישר על תכניות ההנהלה, והודיע כי רוב השינויים בחברה ייושמו כבר בשלושת החודשים הקרובים. בין היתר, כתב שולץ: "נבצע אופטימיזציה מקיפה... של טבע בכל העולם, ובעיקר בארצות הברית באמצעות התאמות מחירים ו/או הפסקת ייצור. מהלך זה יאפשר לנו להאיץ את ייעול מערך הייצור והאספקה של טבע, כולל סגירה או מכירה של מספר משמעותי של אתרי ייצור בישראל, ארה"ב ובאירופה... אנו מתכננים לסגור או למכור מספר משמעותי של אתרים ומשרדים בכל העולם".


רות חשין, ממשפחת מייסדי טבע, בראיון לכאן רשת ב':

עוד לפני ההכרזה של הנהלת טבע, הודיע שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן כי ההנהלה לא תכלול את עובדי המפעלים בנגב ובגליל ברשימת המפוטרים שלה בעקבות המשבר בחברה. "בעקבות הפניות והשיחות עם הנהלת טבע, הודגשה המחויבות שלה לעובדים בכלל ולפריפריה בכלל", נמסר מלשכת השר, "והיא הוציאה את עובדי הנגב והגליל ממעגל הפיטורים. נמשיך לפעול מולה לצמצום הפיטורים בשאר האזורים". עם זאת, דוברת טבע לא אישרה את דבריו.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם מנכ"ל טבע קאר שולץ, והביע באוזניו דאגה מהמצב של ענקית התרופות. נתניהו ביקש משולץ למזער ככל הניתן פגיעה בעובדים הישראלים, ובעובדי הפריפריה בפרט, וקרא לו לפעול כדי לשמור על זהותה הישראלית. שולץ התחייב לעשות מאמץ כדי לצמצם את הפגיעה בעובדים.

הבוקר מחו עובדי טבע על הפיטורים המתוכננים ותקפו את ההנהלה. בקריית שמונה התכנסו מאות עובדים מחוץ למפעל באזור התעשייה הצפוני בעיר, חסמו את שעריו והודיעו כי יחסמו גם את כביש מספר 99 בדרך לרמת הגולן. העובדים הניפו שלטים שבהם נכתב "זה הבית שלנו", ו"טבע - טובים בלפטר עובדים". בדרום, עובדי מפעל "טבע-טק" בנאות חובב עזבו את עמדותיהם ב-11:00 במחאה על סגירתו.

השתתפו בהכנת הידיעה: עמית תומר, שאול אמסטרדמסקי, ליאל קייזר וצח שפיצן

תגיות:
טבע