רעולי פנים בכפר קוצרא
צילום: פלאש 90

המשטרה: ירי המטיילים בקוסרא היה הגנה עצמית

לאחר התחקיר של צה"ל, במשטרה פרסמו את מסקנות החקירה של שני ההורים המלווים מאירוע הירי בכפר הפלסטיני: "ירו כי חשו בסכנת חיים". מסתמן כי התיק בעניינם ייסגר
ענבל תמיר
20 בדצמבר 2017
13:31

המשטרה פרסמה היום (רביעי) את מסקנות החקירה של שני ההורים המלווים באירוע בכפר קוסרא לפני כשלושה שבועות, הקובעות כי הירי שממנו נהרג פלסטיני בוצע לצורך הגנה עצמית. על פי הודעת המשטרה, ההורים חשו בסכנת חיים ובאיום ממשי על חייהם ועל חיי הנערים, כשמחבלים החלו ליידות לעברם אבנים.

במחוז ש"י של המשטרה ציינו כי חקירתם של שני ההורים טרם הושלמה והיא צפויה להסתיים בקרוב, אך "כבר בשלב זה חומרי החקירה והראיות שנאספו עד כה בתיק מחזקות את טענות ההורים, שלפיהן חשו בסכנת חיים ובאיום ממשי על שלומם ועל שלום הנערים, וכן כי הירי בוצע לצורך הגנה עצמית". כעת, יעברו מסקנות המשטרה לפרקליטות ומסתמן כי זו תסגור את התיק בעניינם של ההורים.

בשבוע שעבר פרסם גם צה"ל את ממצאי התחקיר שערך בעקבות תקיפת המטיילים הישראלים, שם נקבע גם כן כי הגורם הישיר לירי בפלסטיני היה "ניסיון פגיעה במתיישבים על ידי פלסטינים, תוך סיכון חייהם של המתיישבים". לצד זאת, בצבא גם ציינו כי הטיול נערך ללא תיאום, למרות ההנחיות בנושא.

האירוע התרחש לפני כשבועיים, כשקבוצת נערים ישראלים שטיילו ליד הכפר קוצרא שבשומרון הותקפו באבנים. אביו של אחד מהם, שליווה את הטיול, ירה לעבר אחד הפלסטינים במקום - מוחמד עודה בן ה-48 - שמת מאוחר יותר מפצעיו. ישראלי אחד נפצע באירוע באורח קל, והילדים בני ה-13 חולצו מהמקום בשלום.

בימים שלאחר האירוע פרצו בקוסרא הפגנות ותושבים מקומיים התעמתו עם חיילים. בשבוע שעבר עצרו כוחות הביטחון 20 חשודים בתקיפת המטיילים הישראלים. במבצע, בשיתוף כוחות צה"ל, משטרת ישראל, מג״ב והמינהל האזרחי, אותר גם הציוד האישי שנלקח מהם.