ח"כ דוד ביטן וח"כ דוד אמסלם
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ביטן פרש מתפקיד יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם יחליפו

כשברקע החקירה שמתנהלת נגדו, ביקש דוד ביטן מראש הממשלה לשחררו מהתפקיד. "המצב מקשה על תפקודי", הסביר ביטן. נתניהו מינה במקומו את הח"כ שיזם את חוק ההמלצות: "יש תגמול לנאמנות"
מיכאל שמש ויואב קרקובסקי
20 בדצמבר 2017
15:48
עודכן ב 17:46

ח"כ דוד ביטן הודיע היום (רביעי) על התפטרותו מתפקיד יו"ר הקואליציה, על רקע החקירה המתנהלת נגדו בחשד לעבירות שוחד. "המצב הקיים מקשה על תפקודי ואינני רוצה לפגוע בעבודתה ובתפקודה של הקואליציה", מסר ביטן בהודעת ההתפטרות. כשעה לאחר הודעתו של ביטן, מונה ח"כ דוד אמסלם מהליכוד ליו"ר הקואליציה, בתום פגישה קצרה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "יש תגמול על נאמנות", אמר נתניהו בתגובה למינוי אמסלם.


"אני מודה לראש הממשלה על האמון והתמיכה לאורך כל הדרך", מסר ח"כ ביטן בהודעת ההתפטרות מהתפקיד - והדגיש כי למרות הפרישה מראשות הקואליציה, הוא ימשיך לכהן כחבר כנסת: "אמשיך לכהן בכבוד רב מטעם סיעת הליכוד, ואעשה כל שביכולתי להמשיך ולייצג ציבור שלם שנתן בי אמון".

ח"כ אמסלם, שיחליף את ביטן כיו"ר הקואליציה, הוא יוזם חוק ההמלצות - שחולל לאחרונה סערה פוליטית ואושר בגרסה מרוככת בקריאה ראשונה בחודש שעבר. לפני ההודעה על מינויו, הציע נתניהו את התפקיד גם לסגן השר ז'קי לוי, אך האחרון סירב. מועמד נוסף שנפגש עם נתניהו, אך לא מונה בסופו של דבר, הוא ח"כ יואב קיש -  שהתבקש להחליט עד מחר אם ברצונו להישאר בוועדת הכנסת או להתמנות ליו"ר ועדת הפנים במקום אמסלם. אם קיש יישאר בוועדת הכנסת, ח"כ מיקי זוהר יתפוס את מקומו של אמסלם בראשות ועדת הפנים.


ביום שני פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי נהגו של ביטן, שאול הכנעני, הודה בחקירה כי ראה את מקורבו של יו"ר הקואליציה המתפטר, משה יוסף, מעביר לביטן כספים במזומן. עם זאת, טען הכנעני כי לא היה בדבר עבירה פלילית. לדברי הנהג, באחת הפגישות בחנות הרהיטים של יוסף, העביר המקורב לביטן סכום של כ-6,000 שקל. כשנשאל על ידי החוקרים לפשר העניין, אמר שלהבנתו הסכום הועבר כנגד 1,500 דולרים שהעביר ביטן ליוסף.

ביום שישי פורסם בחדשות השבוע בכאן 11 כי המשטרה הציעה לחשוד נוסף בפרשת השחיתות בעיריית ראשון לציון הסדר עד מדינה, במסגרתו ייגזרו עליו תשעה חודשי מאסר. גם ליוסף הוצע הסדר - עונשו יהיה שלוש שנות מאסר וקנס בגובה של עשרה מיליון שקלים.  יוסף טרם החליט אם לחתום על ההסדר שהוצע לו.

הפרשה, שבמרכזה עבירות שחיתות בעיריית ראשון לציון, נחשפה בתחילת החודש - אז נחקר ביטן לראשונה בחשד לקבלת שוחד, מרמה, הלבנת הון והפרת אמונים. ביטן חשוד ביחד עם בכירים נוספים בעירייה כי קיבלו שוחד מארגוני פשיעה שפעלו בעיר והטו מכרזים לטובת קבלנים ואנשי עסקים הקשורים לארגון. 

לאחרונה הודו ארבעה קבלנים החשודים בהעברת כספים לביטן, כי הם העבירו או התכוונו להעביר כספים בסך מאות אלפי שקלים למשה יוסף - המקורב לחבר הכנסת. הקבלנים סיפקו הסברים שונים להעברות הכספים: חלקם טוענים כי התשלום היה תמורת קידום פרויקט על ידי יוסף, ואילו אחרים אמרו כי מדובר בתשלום עבור שירותים שיוסף סיפק, וכי מדובר במהלך חוקי.

לאחרונה התבטא נתניהו בשיחות סגורות בנוגע להתפטרות אפשרית של ביטן מראשות הקואליציה, וכפי שפורסם בכאן 11 - הגן על חבר הכנסת ממפלגתו. "אני לא מוכן לדון בהחלפת ביטן", אמר נתניהו כשנשאל אם האחרון יכול להמשיך לכהן בתפקידו הבכיר. "זה עניין של קודם כל לגלות אנושיות בסיסית כלפי קולגה וחבר. לא אדון בזה כל עוד ביטן אומר שהוא לא מתכוון להתפטר מהתפקיד שלו ומהכנסת". 

לאחרונה התקשה ח"כ ביטן לתפקד כיו"ר קואליציה עקב חקירותיו במשטרה. בפועל, התפקיד מתבצע על ידי שני ח"כים בליכוד, בלי שהם נושאים בתואר באופן רשמי - שר התיירות יריב לוין וח"כ יואב קיש. השניים גם ריכזו את ההכנות וגייסו קולות לקראת שורת הצבעות שנערכו בכנסת, כולל בחוק המרכולים.