חפש
Languages
הרב אליהו אסולין

בעקבות תחקיר כאן חדשות: עתירה לבג"ץ נגד המוהל שרץ לתפקיד רב העיר חדרה

נגד הרב אליהו אסולין, שתועד כשהוא מעודד את תלמידיו "להתאמן" על תינוקות ממוצא אתיופי וקורא להם "בשר תותחים", הוגשה גם תלונה ליועץ המשפטי לממשלה. בעתירה לבג"ץ נכתב כי אסולין הוא "עבריין שפוגע בצורה גזענית בקבוצות שונות בישראל"
אוריה אלקיים
20 בדצמבר 2017
16:51

בעקבות "תחקיר המוהלים" ששודר לפני שנה בכאן חדשות, עמותת "טבקה-צדק ושוויון ליוצאי אתיופיה" הגישה היום (רביעי) לבג"ץ עתירה וצו על-תנאי בדרישה לפסול את מועמדותו של הרב אליהו אסולין לרב ראשי של העיר חדרה.

בתחקיר תועד אסולין במצלמה נסתרת, כשהוא מעודד את תלמידיו "להתאמן" על תינוקות בני העדה האתיופית, וכן ילדים של נתינים זרים מאפריקה והפיליפינים, תוך שהוא מכנה אותם "בשר תותחים". לצד אסולין נחשפו שלושה מוהלים נוספים ו"מאעכר" אחד, שתפקידו לתווך בין משפחות של עובדים זרים למוהלים ותיקים, שמביאים עמם את המוהלים המתלמדים ללא ידיעת ההורים.

בעקבות שידור התחקיר, הפגינו בדצמבר שעבר עשרות בני אדם מול משרדי הרבנות הראשית בחדרה. המפגינים דרשו, בין היתר, את פיטורי אסולין. על שלטי המפגינים נכתב "מועל ולא מוהל", ו"תינוקות הם לא בשר תותחים". לאחר סיום ההפגנה מול הרבנות, עברו חלק מן המפגינים למחות מול ביתו של הרב אסולין בחדרה.

ההפגנה מול הרבנות בחדרה (צילום: בן פורסט)

"הרב אסולין - עבריין שמתנהל בצורה בזויה וגזענית"

מנכ"ל העמותה, פנטהון אספה דויט, אמר כי הוא "רואה בחומרה רבה" את מועמדות הרב אסולין לתפקיד. עוד אמר דויט כי "במדינה מתוקנת, רב שמתנהל בצורה בזויה וגזענית ומתייחס לתינוקות בני שמונה ימים כבשר תותחים והופך אותם לשפני ניסוי על גופם, צריך לשבת בכלא ולא לקבל פרס של אישור מועמדותו כרב עיר. חמור מכך הוא שמשרד הדתות, שנחשף למעשיו החמורים כפי ששודר בתקשורת ולכך שהוא מהווה סכנה לשלום הציבור, מאשר את מועמדותו במקום לפסול אותה על הסף ובאופן מיידי".

דויט הוסיף כי "הרב אסולין הינו עבריין אשר מתנהלת נגדו תביעה בעקבות תחקיר שמראה בבירור שהוא סוחר בתינוקות ופוגע בצורה גזענית בקבוצות שונות בחברה ישראלית. צריך רק לדמיין כמה תינוקות נפלו קורבן ונגרם להם נזק בלתי הפיך עקב התנהגותו הפסולה של הרב אסולין".

לדברי דויט, עמותת טבקה תמשיך לפעול ולהיאבק בכול האמצעים העומדים לרשותה בכדי לפסול את מועמדותו של הרב אסולין ו"למצות איתו את הדין על הפגיעה הקשה בתינוקות חסרות ישא וקהילות מוחלשות". הוא אמר כי הוא מקווה כי "הצדק יראה ויעשה ובג״צ יורה על הסרת מועמדותו של הרב אסולין לתפקיד רב ראשי של עיר חדרה".

צפו בתחקיר המלא:

בתוך כך, ראש היחידה לתיאום המאבק בגזענות, עו"ד אווקה (קובי) זנה, פנה הבוקר ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ודרש ממנו לפעול להסרת מועמדותו של הרב אסולין לתפקיד רב העיר חדרה. בפנייתו כתב אווקה כי "התחקיר כלל התבטאויות גזעניות שיש בהן לדעתי משום הסתה לגזענות ולאלימות תוך לשון הרע בוטה על רקע גזעני [...] הרב לא לקח אחריות על מעשיו ותירץ בפני הוועדה שבדקה את התנהלותו תירוצים שונים וחסרי אחריות למעשיו הקשים, אולם הוועדה מצאה בה פגמים חמורים הכוללים התבטאויות גזעניות ופגיעה בחסרי ישע על רקע גזעני".

עו"ד אווקה הוסיף כי "תפקיד רב עיר שמהווה גורם רוחני-הלכתי לציבור הרחב מחייב, להבנתי, כי יבוא לתפקיד זה 'נקי כפיים ובר לבב'. ברי כי התנהגותו של הרב אסולין עד כה מלמדת כי אינו ראוי למלא כל תפקיד ציבורי. הכשרת מועמדו של הרב אסולין לתפקיד רב עיר מהווה פגיעה קשה באינטרס הציבורי".

הרב אסולין: "יריבים מנסים לסכל את מועמדותי"

מהרב אליהו אסולין נמסר בתגובה: "ביני לבין העדה האתיופית יש ידידות ואהבת אמת למעלה מ-30 שנה. יריבים פוליטיים שביקשו לסכל את התמודדותי, ניסו ליצור קרע. הייתה לי התבטאות לא מוצלחת שנאמרה בהומור לתחקירן שהתחזה למתלמד ומשך אותי בלשוני".

אסולין המשיך: "התנצלתי בכנות בפני העדה בחדרה ואמרתי שלמרות שהדברים נאמרו בקונטקסט מאוד ברור. הם לא היו אמורים להיאמר - נקודה. שמחתי מאוד לשמוע שקיבלו את ההתנצלות. לזכותי עומדים מאות מפגשים של סיוע ואהבה עם בני העדה. כמו כן, יצויין כי בבית הכנסת שלי ישנם מתפללים מבני העדה, המשמשים בתפקידים בכירים בקהילה.מבין שיש דמויות פוליטיות בעיר שמנסות להצית אש על רקע עדתי כדי להניב רווחים. אני מתפלל שלא יעלה בידם".