ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון, אפריל 2017
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

כחלון לנתניהו: כולנו לא תתמוך בחוק הלאום

שר האוצר הודיע לראש הממשלה כי הסיבה לכך היא שמפלגתו נבחנת בזכוכית מגדלת בכל הצעת חוק שעולה בכנסת
זאב קם
24 בדצמבר 2017
14:06

יו"ר כולנו משה כחלון הודיע היום (ראשון) לראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת ראשי הקואליציה כי מפלגתו לא תתמוך בחוק הלאום של הליכוד. שר האוצר נימק את החלטתו בכך שמפלגתו נבחנת עתה בזכוכית מגדלת על כל חוק שעולה בכנסת. 

מהליכוד נמסר בתגובה כי הדבר איננו נכון, וכי שר האוצר הודיע שסיעת כולנו תומכת בחוק הלאום ואף ביקש מהשר יריב לוין שיתאם את העלאת החוק עם יו״ר סיעת כולנו רועי פולקמן. בחודש מאי האחרון אושר החוק בקריאה טרומית בכנסת ברוב של 48 תומכים לעומת 41 מתנגדים.


ראש שהממשלה הכריז בעבר כי הוא נחוש לקדם את החוק השנוי במחלוקת, שנועד לקבע עדיפות לאופייה היהודי של המדינה על פני זה הדמוקרטי. בחודש שעבר פורסם לראשונה בכאן חדשות כי יו"ר הקואליציה דאז, חבר הכנסת דוד ביטן (ליכוד), שוחח עם ראשי הקואליציה והודיע להם כי החוק, שאותו יזמו חבר הכנסת אבי דיכטר (ליכוד) וחברי כנסת נוספים, צפוי לרדת מסדר היום של הכנסת, וכי אין אפשרות להעבירו במושב הנוכחי.

לאותה התפתחות היו אז שני הסברים, אחד רשמי ואחד לא רשמי. ההסבר הרשמי שנתן ביטן ליושבי ראש הסיעות היה כי גם כך צריך לעבור במושב הנוכחי תקציב 2019, חוק המלצות המשטרה וחוקי דת ומדינה רבים, ואין מקום ואפשרות לעוד חוק מורכב וגדול כמו חוק הלאום. ההסבר הלא רשמי, מאחורי הקלעים, קשור בכך שאין סיעה אחת בקואליציה שאין לה בעיה עם סעיף כזה או אחר בחוק הלאום, מה שלא מאפשר להגיע להתכנסות והסכמה קואליציונית סביב החוק. אלא שנתניהו לא עודכן על התפתחות זו, ומאז חבר הכנסת ביטן פרש מתפקידו בעקבות חקירותיו, והוחלף על ידי חבר הכנסת דוד אמסלם (ליכוד).

בדיון על החוק שנערך בחודש יולי האחרון, בוועדה שיזמה הקואליציה לקידום החוק, התפתחה סערה גדולה שבמהלכה הורחקו שישה חברי כנסת. חברת הכנסת ציפי לבני מהמחנה הציוני תקפה אז את יוזמי החוק במילים חריפות, ואמרה כי הם סירבו להכניס את המילה "שוויון" לנוסח החוק. לדבריה, "החוק הזה הוא חוק קבורה למגילת העצמאות, שהיא תעודת הזהות של מדינת ישראל. אם מגילת העצמאות מוגשת לממשלה הנוכחית אתם לא תחתמו עליה, כי אתם מסרבים להוסיף את המילה שוויון לחוק הזה", אמרה.

לבני הוסיפה: "אם אתם רוצים אחדות, בלי צביעות ובלי גלגולי עיניים לשמים, תוסיפו את המילה שוויון ותקבלו אחדות. אם לא תוסיפו תקבלו מלחמה". חברת הכנסת מהמחנה הציוני פנתה ליו"ר הוועדה ח"כ אוחנה ואמרה: "אתה שותף גאה בקהילה הגאה - החוק הזה יפגע גם בשוויון הקהילה".

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג אמר בדיון: "אתם משחקים באש. אתם מביאים חוק שבוחן את מידת הנאמנות למדינה. מה תגידו לשכיב שנאן, שאיבד את בנו בפיגוע? שיש לו נקודה שחורה על המצח? 70 שנה המדינה קיימת ואתם טוענים שאין לה זהות? זו מדינה עם רוב יהודי ומיעוט ערבי ועם שוויון זכויות. אין שום צורך בחוק הזה, ערביי ישראל הם חלק בבניין המדינה בכל תחום ותחום".

מעבר לעיגון מעמדה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, נזכרים בהצעת החוק סמלי המדינה, מעוגנת ההכרה בירושלים כבירת ישראל, ובשפה העברית כשפה הרשמית. במקביל להכרה בזכות השבות והקשר עם יהודי התפוצות, נקבע כי יש לתת זכות לשימור המורשת של כל תושבי ישראל ללא הבדל דת או לאום, וכן לשמירה על המקומות הקדושים לכל הדתות.

עיקר הביקורת על הצעת החוק הוא הסעיף שקובע כי כל חוקי היסוד יפורשו לפיו. בנוסף, הביקורת מתייחסת לסעיף לפיו שחוקי הכנסת יתפרשו לאור הקביעה שמדינת ישראל היא קודם כל יהודית ולאחר מכן דמוקרטית.