פרקליטת מחוז ת"א לשעבר רות דוד בבית המשפט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נציב הביקורת ליועמ"ש: בדוק אם בפרקליטות טויחה חקירה נגד מאוחדת

לאחר שפרקליטת מחוז ת"א לשעבר רות דוד קיבלה מהמבקר מידע על אודות מעשי שחיתות של בכירי הקופה, דורש נציב הביקורת על הפרקליטות דוד רוזן לבדוק מדוע הוחלט שלא להעמיד איש לדין - מלבד חושף השחיתויות בפרשה
רועי ינובסקי
26 בדצמבר 2017
11:26

נציב הביקורת על הפרקליטות דוד רוזן פנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בדרישה לבדוק אם פרקליטת מחוז ת"א לשעבר רות דוד טייחה חקירה נגד בכירי קופ"ח מאוחדת.

בפנייתו ליועמ"ש ציין הנציב רוזן כי בין השנים 2008-2010 הועברו למבקר המדינה דאז מיכה לינדשטראוס חומרים רבים על אודות מעשי שחיתות וקבלת טובות הנאה בסכומי עתק של בכירים בקופת החולים. בעקבות זאת נפתחה חקירה, אולם איש מבכירי הקופה לא הועמד לדין. ניהול החקירה בלהב 433 העלה שאלות רבות בעקבות ההחלטה שהתקבלה בסופו של דבר שלא להעמיד לדין איש מן המעורבים בפרשה.

היחיד שהגיע לספסל הנאשמים בעקבות הפרשה היה חושף השחיתיות משה חברוני, עובד הקופה שהעביר את המידע שברשותו למבקר לינדשטראוס. חברוני הואשם בעבירה קלה של העברת מבוטחים בין הקופות בהליך שעדיין מתנהל.

בחדשות הערב דווח לפני כחצי שנה כי חברוני הגיש כתב תביעה נגד המדינה ודרש לקבוע האם לטיוח החקירה הייתה יד מכוונת. הנציב רוזן אף קבע שתלונתיו בגין התנכלויות מצד בכירי מאוחדת הן מוצדקות, בהן טענתו שעובדת הונעה בידי בכירי הקופה "להעליל נגדו עלילת אונס".

הכתבה על חושף השחיתות חברוני מיוני האחרון:

המידע שהעביר חברוני כלל פרטים לגבי עסקה שביצעה מאוחדת עם חברת הבנייה ב. יאיר שאותה ייצג עורך הדין רונאל פישר, אשר עורכת הדין רות דוד נחקרה בפרשה שבמרכזה עמד.

עוד צוין בפניית נציב הביקורת רוזן כי המבקר לינדנשטראוס העביר בשבע הזדמנויות שונות חומרים ליועץ המשפטי לממשלה, שש פעמים מהפניות הגיעו לטיפולה של פרקליטת המחוז דאז רות דוד.

במכתב ששלח הנציב רוזן לשרת המשפטים, לפרקליט המדינה, ליועץ המשפטי לממשלה ולחברוני הוא התבטא בשפה קשה נגד דוד והתנהלותה.

"הצטיירה בפניי תמונה מטרידה ביותר, שלפיה מסיבות לא ברורות הרוב המכריע של החשדות לא נחקר". הוא הוסיף וכתב כי "יש לדברים נופך מיוחד מאחר שבכל החשדות שלא נחקרו הייתה מעורבת בדרך כלשהי גם רות דוד". הוא ציין כי "מדובר בחשדות כבדים לביצוע עבירות פליליות משמעותיות.