צילום: יעקב נעומי, פלאש 90

הרפורמה בחברת החשמל: כ-1,800 עובדים יפוטרו, חצי מייצור החשמל יופרט

החברה הגיעה לסיכום עקרוני עם נציגי הממשלה, שיכלול גם שיפור בתנאי הפנסיה של העובדים. כחלון בירך: "תם עידן המונופול אחרי עשרות שנים"
צח שפיצן
27 בדצמבר 2017
08:39

חברת החשמל ונציגי הממשלה הכריזו הבוקר (רביעי) על הסכם עקרוני בנוגע לרפורמה בחברה. עיקרי הרפורמה יכללו פיטורים של כ-1,800 עובדים בחברה והעברה של כחצי מהיקף ייצור החשמל לידיים פרטיות. מנגד, ישופרו תנאי הפנסיה של העובדים.

האזינו ליו"ר דירקטוריון חברת החשמל מגיב להסכם בכאן רשת ב':

מתווה הרפורמה סוכם בישיבה לילית שנערה בין נציגים מהנהלת חברת החשמל ומוועד העובדים של החברה, נציגים ממשרדי האוצר והאנרגיה ונציגים מההסתדרות.  כעת, ימשיכו הצדדים לקיים משא ומתן בשבועות הקרובים כדי לחתום על הסכם סופי.

"לאחר  עשרות שנים, תם עידן המונופול", הכריז הבוקר שר האוצר משה כחלון. לדבריו, "הרפורמה ההיסטורית שעליה סיכמנו לאחר 20 שנים של ניסיונות תגביר את התחרות במשק החשמל, תביא להתייעלות דרמטית של החברה ובעתיד גם להפחתת מחירי החשמל עבור האזרחים".

גם שר האנרגיה יובל שטייניץ בירך על הסיכום: "השגנו רפורמה היסטורית במשק החשמל לאחר כ-20 שנים של ניסיונות כושלים. הרפורמה תאפשר לנו לפתח משק חשמל מודרני ויעיל, תבזר את מערכת ייצור החשמל, תשפר את הביטחון האנרגטי, תעודד תחרות ויעילות במשק החשמל ותביא להורדת מחירי החשמל בעתיד".

ההתקדמות במשא ומתן חלה בשבועות האחרונים, כשוועד עובדי חברת החשמל הגיע להבנות מול נציגי משרדי האוצר והאנרגיה. בתגובה לדיווחים על ההתקדמות במגעים לרפורמה, השמיע פורום יצרני החשמל הפרטיים ביקורת על ההסכם ומסר כי ״המתווה שפורסם הוא ויתור על תחרות אמיתית ביצור חשמל. על אף תשלום בסך מיליארדים לקבוצת עובדים, שניים וחצי מיליון בתי אב לא יוכלו להנות מתחרות והוזלת מחירים. ברוח התקופה זה נטו 'פייק רפורמה'".