למצולמים אין קשר לנאמר בכתבההשכלה אקדמית לא מבטיחה
(צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

מדד הגיוון בתעסוקה: השכלה אקדמית לא מצמצמת פערי שכר

על פי דו"ח משרד העבודה והרווחה מיעוטים עם תואר אקדמי משתלבים בעיקר במקצועות עם שכר נמוך וסובלים מפערי שכר גבוהים לעומת האוכלוסייה הכללית
פולי טובמן
27 בדצמבר 2017
13:18
עודכן ב 13:23

השכלה אקדמית לא מבטיחה למיעוטים בישראל שוויון הזדמנויות. כך, עולה ממדד הגיוון לשנת 2017, שפורסם היום. המדד בחן את הייצוג ורמות השכר של חמש אוכלוסיות בישראל: נשים, ערבים, חרדים, אתיופים ובני 45 ויותר ב-20 ענפי כלכלה מרכזיים במשק - מדובר במחצית מסך השכירים בשוק הפרטי.

מסקנות המדד מנפצות את ההנחה שכניסה לשערי האקדמיה יכולה לעזור לצמצם פערים חברתיים ולאפשר מוביליות חברתית גבוהה. כך, המקצועות האקדמיים בעלי הגיוון הרב ביותר, הם גם אלו עם המשכורות הנמוכות ביותר. הייצוג הנמוך ביותר של מיעוטים הוא דווקא בענפי תעסוקה שבהם האקדמאים מרוויחים הרבה, כמו תכנות מחשבים (הכנסה ממוצעת של 25.3 אלף שקל) או ייצור תרופות (24.1 אלף שקל לחודש).

למיעוטים יש יצוג גבוה במקצועות לא רווחיים (צילום מסך מממד הגיוון 2017)

מיעוטים מתמודדים לא רק עם משכורות נמוכות, אלא גם עם פערי שכר - שרק מחריפים אם יש בבעלותם תואר אקדמי. כך, למשל, נשים אקדמאיות בענף השירותים הפיננסיים מרווחיות 68% משכר הגברים בעלי השכלה אקדמית, ואילו נשים ללא השכלה מרוויחות 78% משכר גברים ללא תואר. המצב לא שונה גם בקבוצות המיעוטים האחרות. ערבים עם תואר בענף הפרסום, למשל, מרוויחים 67% משכר היהודים האקדמאים, אך ערבים ללא השכלה אקדמית מרוויחים 93% משכר יהודים לא משכילים.

אקדמאים אתיופים סובלים מהבידול התעסוקתי הקיצוני ביותר בשוק העבודה. כך, בכל אחד ממחצית הענפים שנבדקו (ענפים כמו ייצור תרופות, שירותי תקשורת ואדריכלות והנדסה) יש פחות מ-40 אתיופים משכילים. כן, פחות מ-40 איש בענף. יש הכי הרבה יוצאים מאתיופיה בשלושת הענפים עם השכר הנמוך ביותר: שירותי תחזוקה, שירותי תעסוקה ומכירה קמעונאית. וגם במקצועות האלו אתיופים אקדמאים חווים פערי שכר גבוהים יותר מאלו שללא השכלה. כך, בענף הקמעונאות יוצאי אתיופיה ללא תואר מרוויחים 79% משכר יהודים לא אתיופים, ואילו אתיופים עם השכלה אקדמית מרוויחים בממוצע 47% משכר יהודים לא אתיופים.

הייצוג הנמוך במקצועות עם שכר גבוה ופערי השכר עלולים להביא לכך שהשתתפות מיעוטים באקדמיה תרד. במצב כזה, הפערים רק ילכו ויגדלו.