יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

גבאי: המטרה שלי היא לקחת קולות מהליכוד וכולנו

יו"ר המחנה הציוני שלל חבירה למפלגת יש עתיד: "לא מאמין בפלטפורמה משותפת עם לפיד. זה לא עובד"
מורן שכניק
30 בדצמבר 2017
11:55

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הודה היום (שבת) כי חותר להעביר אליו את ציבור המצביעים של הליכוד וכולנו, על פני זה של מפלגת יש עתיד. באירוע שבתרבות בשוהם אמר גבאי: "היו שתי אסטרטגיות: אחת אומרת שאני עכשיו אלך ואחפש איך אני מביא את המצביעים של יש עתיד. אסטרטגיה קלה שהייתה גורמת לזה שאני הייתי מנצח אותו אבל אנחנו היינו יושבים באופוזיציה. אני הלכתי עם האסטרטגיה הקשה יותר: לקחת מצביעים מהליכוד ומכולנו." בנוסף, שלל גבאי אפשרות שיפעל לאיחוד עם יש עתיד: "לא מאמין בפלטפורמה משותפת עם יאיד לפיד. זה לא עובד. כל אחד צריך ללכת בדרך שלו, ואחר כך צריך לחשוב איך להקים קואליציה".

גבאי ציין כי שר הבריאות לשעבר ויו"ר מפלגת אגודת ישראל יעקב ליצמן אמר לו שיחבור אליו. לדבריו, "הוא היה הראשון שיצא החוצה ואמר שהוא ישב איתי, גם יגאל גואטה ואלי אללוף אמרו שאני ראוי להיות ראש ממשלה. מאז שנבחרתי הגוש של עבודה-יש עתיד-מרצ עלה מ-41 ל- 48 מנדטים אנחנו בדרך לגוש חוסם".

גבאי התייחס ליו"ר מפלגתו לשעבר, שר האוצר משה כחלון, ואמר: "ברמת העמדות יש לנו ולכחלון דעות משותפות, אבל החוכמה היא לא לייצר כסף ממובילאיי אלא החוכמה היא לעשות שינוי. אני לא רואה בעיה עם להזמין את כחלון לעבוד יחד."

כשהתבקש להבהיר את עמדותיו המדיניות, אמר גבאי: "מחוץ לגושים חיים 100,000 איש. מישהו חושב שאפשר לפנות אותם?". מנגד, הוא ציין: אנחנו התבלבלנו. ירושלים זה העיר העתיקה, השכונות המזרחיות, אבל ירושלים זה לא כפר עקב. הוא מאחורי הגדר ואנחנו אחראיים עליו אבל אנחנו לא מספקים לו שירותים. שאר ירושלים זה ירושלים והיא תישאר מאוחדת."

ברקע, גבאי הצהיר כי הוא תומך בנישואים אזרחיים: "יש פוליטיקאים שברדיו חרדי מגמגמים. אני גם ברדיו חרדי אומר שבישראל צריכים להיות תחבורה ציבורית בשבת ונישואים אזרחיים. ואני מאמין שנישואים אזרחיים בישראל יובילו לכך שיהיו יותר נישואים ברבנות. אנשים לא הולכים לרבנות כי מכריחים אותם. צריך לנתק את הקשר הזה בין דת לבין החיים היומיומיים שלנו, ואני מחזק את כל ראשי הרשויות שמחוקקים חוקים לפתיחת מרכולים בשבת"