צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לאחר ששמר על שתיקה: ביטן ייחקר שוב ביום שלישי

על רקע ההסדר המסתמן עם מקורבו משה יוסף ולאחר שתיקתו בחקירה הקודמת, יו"ר הקואליציה לשעבר זומן פעם נוספת למשטרה
רועי ינובסקי
31 בדצמבר 2017
10:39

ח"כ דוד ביטן (ליכוד) ייחקר ביום שלישי הקרוב פעם נוספת בפרשת השחיתות בעיריית ראשון לציון, לאחר שבחקירתו האחרונה הוא בחר לשמור על שתיקה עד להבשלת המגעים לחתימת הסכם עד מדינה עם מקורבו, משה יוסף. הבוקר (ראשון) קיבל ביטן את הזימון לחקירה במשרדי יחידה להב 433.

החקירה של ח"כ ביטן ביום ראשון שעבר נמשכה כחמש שעות, אך הוא החליט לשתוק בה בהתאם לעצות משפטיות שקיבל, שלפיהן הוא אינו יכול להשיב לשאלות מבלי הגרסה שמסר מקורבו. בעקבות כך, בוטלו יתר חקירותיו שתוכננו לשבוע שעבר.

במקביל לשתיקה של יו"ר הקואליציה לשעבר, המשטרה ויוסף סיכמו על הארכת מעצר הבית שלו בעשרה ימים נוספים, במטרה למצות את המשא ומתן לחתימת הסכם עד מדינה. מדובר בהתקדמות משמעותית בדרך להסכם, כשבפרקליטות הביעו נכונות להקל בעונשו של יוסף.

ביום שני פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי מפרטי חקירתו של ביטן, עולה שהסכום שהתקבל כמתנות מחתונת בתו עומד על כ-460 אלף שקלים. כ-200 אלף שקלים מהסכום הכולל התקבלו בצ'קים שנפדו בידי החתן והכלה. יתר הסכום - יותר מרבע מיליון שקלים - התקבל במזומן. מתנות החתונה ניצבות במרכז חקירת החשדות לשוחד נגד הח"כ מהליכוד.

המשטרה חושדת שמשה יוסף מימן את הוצאות החתונה ברבע מיליון שקלים שהתקבלו במזומן. ביטן טען, לעומת זאת, כי משפחתו העבירה ביום החתונה את הכספים שהתקבלו כמתנות במזומן ליוסף ששילם לבעל האולם. רעייתו חגית נחקרה ביום ראשון שעבר ומסרה גרסה דומה.

שבוע לפני החקירה שבה שתק, המשטרה דרשה בצעד חריג מביטן להביא לחקירה את רשימת האורחים ונותני המתנות בחתונת בתו. ביטן נענה לדרישה, אך דרש להטיל חיסיון על המסמכים שיציג בשל סוגיות של צנעת הפרט.

פרקליטו של ביטן, עו"ד אפרים דמרי, הסביר בראיון לכאן רשת ב' ביום החקירה כי "שלחנו מכתב שאין לנו בעיה לתת את הרשימה, אבל על מנת לשמור על כבוד האורחים אנחנו לא רוצים שזה יצא החוצה, שהרשימה תהיה חסויה ויוטל עליה צו איסור פרסום". בתשובה לשאלה אם יש ברשימה מתנות בסכומים חריגים, השיב עו"ד דמרי כי "אני לא יודע מה זה חריג. הכל סביר לחלוטין, מניח את הדעת".