צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הפרקליטות מתנגדת לשחרור מוקדם ליונתן היילו

לקראת התייצבותו בפני ועדת השחרורים מחר, החליטו בפרקליטות שלא להסכים לשחרורו של היילו - בניגוד לעמדת משרד המשפטים ונשיא המדינה
שלי טפיירו, ורד פלמן
31 בדצמבר 2017
11:45

יממה לפני שיעמוד בפני ועדת השחרורים של שב"ס שתקבע אם להותירו במאסר או לשחררו, החליטה היום (ראשון) פרקליטות המדינה להתנגד לשחרור האסיר יונתן היילו. ההחלטה התקבלה לאחר התייעצות עם פרקליט המדינה שי ניצן.

איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית הביע צער על ההחלטה. "הופתענו והצטערנו לראות את הפרסומים ולפיהם הפרקליטות צפויה להתנגד לשחרורו", נמסר. "בשבע השנים שהעביר בכלא הוא עבד כדי לחתור כל תחת נסיבות חייו, ולהפוך לאזרח טוב ומועיל יותר לחברה. הוא השלים לימודים, יצא לעבוד, השתתף בקבוצות טיפוליות. שבע שנים בכלא הן עונש כבר דיו. די מספיק, תנו ליונתן לשקם את חייו".

בשבוע שעבר התבשר היילו, הנושא עונש מאסר של 12 שנים בגין הריגת גבר שאנס אותו, כי הוא יעמוד מחר בפני הוועדה שתתכנס בכלא רימונים ותקבע אם ישוחרר או לא. זאת, לאחר החלטת הנשיא ראובן ריבלין מהחודש שעבר לקצר את מאסרו.

ביום שלפני ההודעה על כינוס הוועדה, נציגי הפרקליטות כבר הודיעו לסניגורו של היילו כי היא מתכוונת להתנגד לשחרור - אך בהמשך נטען שם כי פרקליט המדינה שי ניצן טרם הכריע בנושא. היום התקבלה ההחלטה הסופית לסרב.

בחודש שעבר נימק ריבלין את החלטתו לקצר את העונש של היילו, שהרג ב-2010 את העבריין ירון איילין לאחר מסכת התעללות פיזית ומינית שהאחרון ביצע בו. נשיא המדינה מסר אז כי "נוכח תהליך השיקום המשמעותי שעבר היילו בשנה האחרונה, לאור מצבו הרפואי יוצא הדופן, ובהתחשב בנסיבותיו הקשות והמיוחדות, כמי שהיה קורבן למעשים קשים טרם ביצוע המעשה על ידו - הוחלט להמיר חלק מעונש המאסר בפועל שהוטל על היילו בעונש של מאסר על תנאי".

לפני קיצור העונש על ידי הנשיא, המליצה גם שרת המשפטים איילת שקד לקצר את ההמתנה להתייצבותו של היילו בפני ועדת השחרורים. לאחר ההמלצה, עורך דינו  אלון אייזנברג השמיע ביקורת קשה נגד הפרקליטות בראיון לכאן רשת ב' וקרא לה לבצע חשבון נפש. "הסיפור פה זה לא החנינה, אלא אותה פגישה שהייתה לי לפני חמש שנים עם פרקליטת המחוז. היא אמרה לי במפורש שהיא לא מאמינה לו שהוא הקורבן ושהיא תעמוד על כך שהוא יקבל מאסר עולם", טען אייזנברג.

ב-2013, בית המשפט המחוזי בלוד גזר 20 שנות מאסר על היילו בגין רצח איילין, אך בשנה שעברה הפחית בית המשפט העליון את העונש ל-12 שנות מאסר וסעיף הרצח הומר בהריגה. השופטים הסכימו פה אחד כי היילו אמנם לא פעל מתוך הגנה עצמית, אך איילין התגרה בו באופן מתמשך. גם בבית המשפט המחוזי הסכימו הצדדים שהיילו היה קורבן לאלימות מינית. 

לפני כשנה, נשיא המדינה דחה את בקשת החנינה של היילו שהגישו 65 חברי כנסת בשמו של האסיר. ריבלין כתב כי בקשת החנינה אינה ערכאת ערעור נוספת להחלטת בית המשפט, אך הוסיף כי בעתיד "ניתן יהיה לשקול את הבקשה, תוך מתן משקל נכבד לתהליך שיקומו בשירות בתי הסוהר".