חפש
Languages
הילדים החולים ב-SMA
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כשכחלון נחנק מדמעות והחליט להציל ממוות את הילדים החולים

בזמן שרוב בכירי הקואליציה היו עסוקים בהשלמות הצעות חוק מושחתות, שר האוצר שמע את סיפורי חולי מחלת ניוון השרירים SMA והחליט לעשות מעשה. באיחור של חודשיים, החלום הפך למציאות
מרדכי גילת
31 בדצמבר 2017
13:05

לפני חודש, כשנדמה היה לי שממשלת נתניהו החליטה סופית להוציא להורג את 80 הילדים החולים במחלת ניוון שרירים – תיארתי במאמר מיוחד חלום שחלמתי.

תיארתי את ראש הממשלה ואת ראשי מפלגות הקואליציה משלבים ידיים, מכנסים מסיבת עיתונאים ומבשרים לציבור את הבשורה המשמחת: "החלטנו להציל את 80 הילדים החולים במחלת ניוון שרירים SMA – לא ניתן להם למות. מצאנו 100 מיליון שקלים לרכישת התרופה מצילת החיים. ההחלטה היא סופית".

הדברים האלה נכתבו כשמפלגת השלטון הייתה טרודה בהשלמת הצעות החוק המושחתות לסתימת פה המשטרה; לקשירת ידי חוקרי פרשות 1000 ו-2000; לעידוד הפשע המאורגן בישראל; למימון הפריימריז של חברי הכנסת; וכמובן: לעקיפת שופטי בג"ץ ולהחלשת  מבצר שלטון החוק. זה היה ונשאר היהלום שבכתר שלה.

נשבע באוזני כמה מעוזריו: לא אזנח את הילדים. שר האוצר כחלון (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

זה מה שהעסיק אותה, וממשיך להעסיק, ימים ולילות. הילדים החולים, לעומת זאת, היו בחזקת מטרד. הם לא עניינו, זה לפחות הרושם, את רוב שרי הממשלה.

מי בכל זאת לקח ללב את הסיפור, ובחדרי חדרים נשבע להציל את הילדים החולים? השר החברתי היחיד בממשלה, משה כחלון. הוא נפגש לפני כחודשיים עם משפחות הילדים, שמע את סיפורן קורע הלב ונחנק מדמעות. למחרת הפגישה נשבע כחלון באוזני כמה מעוזריו: לא אזנח את הילדים. אני וחברי ועדת סל התרופות נציל את חייהם. לא אתן ידי להפקרתם כפי שכינו זאת עיתונאים.אכן מדובר היה בהפקרתם או "בהוצאתם להורג", כפי שכתבנו ושידרנו בכאן חדשות, וכחלון ידע על מה הוא מדבר. אמירות ברוח הזאת נשמעו כמה וכמה פעמים בתוכניות הרדיו והטלוויזיה של כאן חדשות - בערוץ השידור הציבורי שנרתם לעזרת המשפחות, שהתייצב לימינן, שהציף את השערורייה שוב ושוב באמצעות יערה שפירא, קטי דור וכותב שורות אלה.

אם יש סיבה לקיום הערוץ הזה – ויש הרבה סיבות – זו אחת החשובות שבהן: הגנה על חלשים. חשיפת מחדלים נוראיים של המערכת הציבורית. הצלת ילדים מגזר דין מוות של ממשלה שמתנהגת לעיתים באטימות נוראה.

על המסר הזה חזרנו בשידורים, כמו חלק מעמיתנו בכלי התקשורת, בתקווה אחת: שהאסימון ייפול בסוף לחברי ועדת סל התרופות בראשות פרופסור רוני גמזו ולשרים בממשלה. שהשכל הישר ינצח את הטירוף.

ואכן, ביום חמישי בלילה, אחרי דיונים מרתוניים, נפל האסימון: חברי ועדת סל התרופות החליטו סופית, בגיבוי שר האוצר וראש הממשלה, לכלול את התרופה היקרה בסל החדש. הם העניקו את המתנה הנפלאה לילדים ולהוריהם. באיחור של חודשיים הפך החלום למציאות.