היועמ"ש אביחי מנדלבליט
צילום: פלאש 90

פרסום ראשון: הנחיה של היועמ"ש - כל חוק חייב לכלול את יו"ש

במכתב בהופץ בקרב בכירי משרד המשפטים, הורה מנדלבליט כי על חקיקה חדשה לחול גם על השטחים, או להסביר מדוע הוחרג הנושא מאזורים אלו. מרכז הליכוד אישר פה אחד את הצעת ההחלטה להחיל את הריבונות ביו"ש
מיכאל שמש
31 בדצמבר 2017
20:34

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פרסם היום (ראשון) הנחיה למשרדי הממשלה, ולפיה בכל חוק חדש שיועלה בידי הממשלה, תהיה חובה להתייחס גם לשטחי יהודה ושומרון. כך פורסם הערב לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. 

לפי ההנחיה החדשה, לא תהיה חובה לקבוע כי החוקים החדשים יחולו על יו"ש, אולם בכל מקרה כזה יידרשו משרדי הממשלה להקדיש פסקה בה יסבירו מדוע הוחרג הנושא מחקיקה בתחומי יהודה ושומרון.  

ההנחיה הופצה בקרב בכירי משרד המשפטים, ונכתב בה כי מדובר בסיכום חדש בין משרד המשפטים ליועץ המשפטי לממשלה. לפני מספר חודשים פרסמה שרת המשפטים מכתב עם דרישה דומה, ועתה הגיעה גם ההנחייה מהדרג המקצועי במשרד המשפטים.

יו״ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה בעקבות ההנחיה החדשה כי ״למרות שלממשלה ולכנסת אין סמכות לחוקק בשטחים, היועץ המשפטי לממשלה מעביר הנחייה שעולה חשש ממנה שהוא אינו רוצה או יכול להגן על עצמאות המערכת המשפטית מול הדרג הפוליטי. אם משרדי ממשלה יחילו חוקים על השטחים זה מתן לגיטימציה לסיפוח בפועל״.

בתוך כך, בכנס של מרכז הליכוד שנערך הערב, התקבלה פה אחד הצעת ההחלטה לקרוא לנציגי המפלגה בכנסת לפעול להחלת החוק הישראלי ביהודה ושומרון. שר המודיעין והתחבורה, ישראל כץ,  אמר לפני ההצבעה במרכז הליכוד כי "הסרבנות הערבית והפלסטינית נמשכת כמעט מאה שנה. לפני 70 שנה הם סרבו והיא אותה סרבנות של היום".

לדבריו, "התשובה ההולמת לאותו אבו מאזן הוא לקדם את היוזמה של החלת הריבונות הישראל על ישובי יהודה ושומרון ולחזק את ההתיישבות ומיד להעביר את חוק ירושלים רבתי ומצרף לירושלים את אפרת, מעלה אדומים, גוש עציון ועוד". כץ הוסיף כי "זו בדיוק התשובה לסרבנות הפלסטינית. אני קורא לידידנו האמריקאים- תתמכו ביוזמה זו, תתמכו בהחלטה שנקבל הערב״.


יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, פנה בכינוס לנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ודחק בו "להמשיך בגיבוי לצדק ולאמת ההיסטוריים". הוא קרא לנשיא האמריקני: "לתמוך בחיבור ירושלים ומעלה אדומים – מהלך שאין מתבקש וחיוני ממנו".

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, אמרה בכינוס כי "תנועת הליכוד עומדת לרשום פרק מפואר נוסף בהסטוריה של מדינת ישראל. אחרי שנים של מאבק בחלוקת הארץ וברעיון הקמת מדינה פלשתינית, הגיע העת לחזון פוזיטיבי - הגיע הזמן לומר באופן חיובי יהודה ושומרון הם חלק בלתי נפרד מהריבונות הישראלית".

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, אמר כי "חייבים ללכת עם המצפון הערכי היהודי והמוסרי שלנו. כל יהודי חייב לדעת שהוא יכול לגור היכן שהוא רוצה בשטחי מדינת ישראל. אני לא רק תומך בהצעה אלא מפציר בכולנו לאשר לכל יהודי לחיות היכן שהוא רוצה, כמובן בירושלים וכמובן ביהודה ושומרון״.