צילום: אנה קפלן, פלאש 90

חשד להתעללות בקשישים: שישה מטפלים נעצרו בפ"ת וברחובות

המשטרה עצרה מטפלים משני בתי אבות, שנהגו בין היתר להכות קשישים, למשוך בשיערם ולהטיח כריות בראשם. חשד: בכירים במוסדות ידעו ולא דיווחו
שרון עידן
01 בינואר 2018
10:08

המשטרה עצרה הבוקר (שני) שישה מטפלים מבתי אבות בפתח תקווה וברחובות, החשודים כי נהגו להפעיל אלימות נגד קשישים שהיו תחת אחריותם. בין היתר, הם חשודים שנהגו להכות את הקשישים, למשוך בשיערם, להשליך לעברם טיטולים ולהטיח כריות בפניהם. במשטרה נבדק גם חשד שבכירים בשני המקומות ידעו על המתרחש ולא דיווחו על כך, ובכך היו שותפים לפגיעה בחסרי ישע.

סנ"צ עמי בן דוד, דובר מחוז מרכז במשטרה, סיפר בריאיון לאסתי פרז כי מדובר בחקירה שהחלה ללא קשר לתלונה מסוימת אלא בניסיון "לתת דגש לעבירות התעללות בקשישים בידי מטפלים, הן בבתי מטופלים פרטיים והן במוסדות כדי להגן על חסרי ישע". בן דוד סיפר עוד כי "במהלך הפעילות נחשפנו למספר מקרים שהמטפלים חרגו לכאורה מדרך הטיפול הסבירה והפעילו כוח כלפי הקשישים וביצעו פעולות שלא עולות בקנה אחד עם התנהגות שמצופה מעובדים עם אוכלוסיות קשישים בגיל מופלג, 97, 92, חלקם תשושי נפש". לדבריו, "העובדה שבדגימה אקראית של שני מוסדות עלינו לכאורה על התנהלויות והתנהגויות שמעלות חשד לפלילים צריכה להדאיג את כולנו".

האזינו: סנ"צ עמי בן דוד בכאן רשת ב' על פרשת ההתעללות בקשישים

מהמשטרה נמסר כי "במהלך החקירה הסמויה נאספו ראיות לאירועים בהם מטפלות ומטפלים הפעילו כוח כלפי המטופלים, לרבות משיכה בשיערם של הקשישים, משיכה של קשישה בחוזקה בכדי להעבירה מהכיסא למיטה, הטחת מגבת בפניו של קשיש לאחר ניגובו, משיכת קשישה מראשה בכדי להעבירה מכיסא גלגלים והטחתה במיטה, זריקת טיטול על פניה של קשישה, הכאת קשישה ברגלה והכאת קשישה אחרת בפניה וכן הטחת כריות בראשו של קשיש".

ששת המטפלים החשודים הועברו לחקירה, ומאוחר יותר הם יובאו לדיון בהארכת מעצרם שייערך בבית משפט השלום שבראשון לציון. "בפיקוד משטרת ישראל הוחלט לתת דגש לחשיפת עבירות התעללות בקשישים בידי מטפלים בבתים פרטיים ובמוסדות, ולהגביר את ההגנה על חסרי ישע", אמרו עוד במשטרה.

בעקבות מעצרם של ששת החשודים, אמר ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), המשמש כיו"ר שדולת הגמלאים: "חלק מבתי האבות דומים יותר לבתי כלא ותרבות ההתעללות והזנחה בתוכם נמשכת תוך שימור קשר השתיקה. אני מפנה הבוקר אצבע מאשימה כלפי הממשלה, שמאז חשיפות ההתעללויות לפני שנה פשוט לא עשתה כלום למרות ההבטחות וההתחייבויות המפורשות. חייבים לעצור זאת ועכשיו ובמקום לקדם את חוקי השחיתות והמרכולים - הגיע הזמן לקדם חקיקה עבור הנכים והקשישים".