תרגילים במתמטיקה
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

פרסום ראשון: התכנית החדשה ללימודי מתמטיקה של משרד החינוך

על פי תכנית הלימודים המתוכננת, יינתן דגש על מתמטיקה נגישה, עם שאלות יישומיות הנוגעות להתמודדות עם חיי היום-יום
לירן כוג'הינוף
01 בינואר 2018
19:01

משרד החינוך יחל בתכנית לימודים חדשה במתמטיקה כבר מהשנה הבאה – כך נודע הערב (שני) לכאן חדשות. התכנית, שמיועדת לתלמידי שלוש וארבע יחידות, תתחיל כפיילוט ב-20 בתי ספר בשנה הבאה, ובמסגרתה יישאלו תלמידים על שאלות "הנוגעות לחיי היום-יום".

לפי התכנית, לימודי שלוש יחידות מתמטיקה לא יכללו תרגילים בחשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי. במקום זאת, יינתן דגש על מתמטיקה נגישה, עם שאלות יישומיות בתכנון לינארי הנוגעות להתמודדות עם חיי היום-יום. כך, למשל, יישאלו התלמידים כיצד לחשב טיפ במסעדה, אחוזי עלייה בשכר הדירה וריבית על המשכנתא.

בארבע יחידות, התכנית החדשה תכלול תוספת חומר בלימודי סטטיסטיקה הנדרש בתואר הראשון במקצועות הומניים. תכנית זו מיועדת לתלמידים שילמדו בעתיד לימודי מדעי החברה או ביולוגיה.

האם הרפורמה של בנט ל-5 יחידות במתמטיקה הוכיחה את עצמה?

התכנית החדשה נולדה בעקבות ההבנה כי לא כל התלמידים מתאימים לחמש יחידות מתמטיקה, וגם לתלמידים שלומדים שלוש וארבע יחידות צריך לתת כלים מתאימים. פרופסור למתמטיקה רון לבנה מהאוניברסיטה העברית, שעמד בראש הוועדה שאישרה את התכנית, טוען כי כיום תלמידי ארבע יחידות לומדים את החומר של חמש יחידות, אך נדרשים להבנה פחותה מכך, כמו גם תלמידי שלוש יחידות שלומדים ברמה פחותה את לימודי הארבע יחידות. לדבריו, תכנית זו באה לשים לזה סוף. כך, כל יחידה תעמוד בפני עצמה.

באוגוסט האחרון הכריז שר החינוך, נפתלי בנט, על תכנית חדשה ללימודי האנגלית בבתי הספר, המתמקדת באנגלית מדוברת וחיזוק ההוראה. התוכנית, שנקראת give me five ("תן לי חמש") תיכנס לבתי הספר משנת הלימודים הקרובה - החל מבתי ספר יסודיים ועד התיכונים.

מטרת התוכנית היא להגדיל את שיעור הניגשים לבגרות בארבע וחמש יחידות לימוד ל-70%. "גדל פה דור ששינן את חוקי ה-presnt simple, אנחנו נגדל דור שפשוט מדבר אנגלית", אמר בנט.

במסגרת חיזוק ההוראה, כוללת התוכנית גיוס של עוד אלף מורים מקצועיים לאנגלית מהארץ ומחו"ל. עוד בתוכנית - בחינת בגרות בעל פה שתיערך באמצעות תוכנת שיחות הווידאו סקייפ, וכן קורס לאנגלית מדוברת לכל תלמידי כיתות י'. בבחינת המיצ"ב (מדדי יעילות וצמיחה בית-ספרית) הקרובה לכיתות ח' תהיה בחינה בעל פה באנגלית. כמו כן תלמידי כיתות ז' יקבלו תוספת שעות שתוקדש לאנגלית מדוברת.