צילום: פלאש 90

איזנקוט: "הקריאה להגיב במקסימום כוח נגד חמאס – לא אחראית"

הרמטכ"ל התייחס למתיחות בדרום בכנס במרכז הבינתחומי, ואמר כי "ארגונים סוררים מנסים לגרור אותנו, אך לא נמהר". בהמשך תקף את דברי אהוד ברק: "לא רואה קצינים בצה"ל מסרבים פקודה"
ענבל תמיר
02 בינואר 2018
09:52

הרמטכ"ל גדי איזנקוט מתח הבוקר (שלישי) ביקורת נגד מה שכינה "הצהרות חיצוניות לא אחראיות, שקוראות לנו להגיע מיד עם מקסימום כוח בגלל הרקטות שנורות מרצועת עזה". בדברים שנשא בכנס במרכז הבינתחומי בהרצליה, הצהיר איזנקוט כי "בצה"ל אין מדיניות שמקבלת לא הדתה ולא הדרה, אלא להיפך - לאפשר שירות משמעותי תוך שמירה על כבוד אדם".

"אני שומע בהצהרות דחיפה להגיב מיד במקסימום כוח על הרקטות מעזה, אבל אני חושב שזה לא הדבר הנכון לעשותו כרגע", אמר איזנקוט בכנס. "לארגונים סוררים יש אינטרס להפר את השקט ולגרור אותנו למערכה ברצועת עזה. אנחנו במוכנות גבוהה, אבל לא צריך למהר. אם נידרש לעשות את זה - לצה"ל יש את הכלים הטובים יותר להשיג את ההישגים".

בהמשך, הגיב איזנקוט לדברי ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, שרמז לפני כשבועיים כי מדיניות הממשלה עלולה להוביל לסירוב פקודה בקרב בכירים בצבא ובשב"כ. "כאחד שמשרת 40 שנים בצה"ל, אני לא רואה קצינים מסרבים פקודה על רקע של מדיניות", הבהיר הרמטכ"ל. "הקצינים של צה"ל מבינים היטב את תפקידם ואת החוקים, מבינים את העובדה שאנחנו כפופים לדרג מדיני ושאנו פועלים לפי חוק.

"אולי אפשר להתווכח ולהביע עמדות שונות, ונביע דעתנו בכל סוגיה על פי מיטב שיפוטנו המקצועי, אבל מרגע שניתנה פקודה - אני לא רואה שום קצין שמסרב פקודה או קורא תיגר על שלטון נבחר במדינת ישראל ואני לא רוצה להוסיף. זה דבר שלא היה ואני לא רואה אותו קורה מול שום מדיניות".

האזינו לראיון: ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי עמוס ידלין על האיומים ב-2018

איזנקוט נדרש למפת האיומים הנשקפים לישראל בשנה הקרובה, ואמר: "אני רואה את האיומים בחמש חזיתות, ומעל כל זה מטריה איראנית גדולה וחזקה. החזית הראשונה היא הלבנונית. חיזבאללה עבר שינוי בשנים האחרונות - מארגון שחרת על דגלו את הכותרת של מגן לבנון מול ישראל, הוא מוצא את עצמו בשנים האחרונות נלחם בעיקר כשליח איראני בסוריה ובתימן". לדבריו, "במבחן היכולת - האיום המשמעותי ביותר נמצא בזירה הצפונית".

אתמול בשעות הערב רקטה ששוגרה מרצועת עזה נחתה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. התרעת "צבע אדום" לא הופעלה, ככל הנראה משום שהירי כוון לשטח פתוח.  בתגובה לירי, צה"ל תקף במהלך הלילה מתחם של חמאס בדרום הרצועה.