צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ליברמן האשים: "באופוזיציה רוצים מערכה בעזה"; המחנה הציוני: "הוא יללן"

שר הביטחון אמר לכאן רשת ב' כי "יש ברצועה קבוצות סלפים עם אינטרס בהסלמה, גם האופוזיציה אצלנו מעוניינת בזה". במחנה הציוני הגיבו: "הוא שר ביטחון של ראש ממשלה נוכח-נפקד"
מערכת כאן
02 בינואר 2018
11:33

במחנה הציוני תקפו הבוקר (שלישי) את שר הביטחון אביגדור ליברמן בעקבות ראיון שהעניק לתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב', ובו קבע כי גורמים באופוזיציה מעוניינים שישראל תיגרר למערכה חדשה ברצועת עזה – בדומה ל"ארגונים סוררים" הפועלים ברצועה. "אם היינו יללנים כמוהו, היינו מתלוננים על ההשוואה", מסרו במפלגה.

האזינו לראיון של ליברמן לאריה גולן

ליברמן נשאל בנוגע למתיחות בדרום, לאחר שאתמול רקטה נחתה בשטח פתוח במועצת אשכול, והשיב: "צריך להבין מה האינטרס הישראלי. לפחות כרגע, אני לא חושב שמערכה כללית בעזה נגד חמאס תואמת לאינטרס הביטחוני הישראלי. מה גם שלחמאס אין עניין במערכה כללית. מי שמנסה לגרור אותנו לזה הן כל מיני קבוצות סלפים, וראיתי שגם כמה מראשי האופוזיציה שלנו מעוניינים באותו הדבר".

שר הביטחון התחייב כי "אנחנו מטפלים בירי מרצועת עזה בצורה מיטבית ומקזזים יכולות אסטרטגיות לכל הקבצות ברצועה, וקודם כל חמאס. אנחנו יודעים מה לעשות, איך לעשות ובעיקר מתי לעשות. אני חושב שגם תושבי עוטף עזה מבינים שהדבר האחרון שאנחנו זקוקים לו זו מערכה כללית ברצועה". לדבריו, "האינטרס שלנו כרגע הוא למקד את תשומת הלב באיראן ולהשלים את בניית המכשול בגבול. עד סוף שנת 2018 נוכל לדבר גם על חיסול איום המנהרות ההתקפיות. פיתחנו את השיטה ואת הטכנולוגיה".

על היוזמה של השר ישראל כץ לבנות אי מול חופי רצועת עזה אמר ליברמן: "לפני שמשפרים את מצב הגז, צריך לדבר על שחרור השבויים והנעדרים שלנו. אני לא מוכן לדון בהשקעות ובפיתוח כל עוד הם מחזיקים בהם. אמנם לא צריך לדרדר את המצב ההומינטארי בעזה, אבל אין סיבה שנחזק את שלטון חמאס ונוותר על השבויים והנעדרים שלנו. חמאס רוצה בסך הכל מעבר גבול לא מבוקר לתוך רצועת עזה".

"אם בליכוד רוצים להיות ש"ס ב' - אנחנו נתנגד לזה"

ליברמן דיבר גם על תפקוד הקואליציה על רקע דחיית ההצבעה על חוק המרכולים, בין היתר בגלל ההתנגדות של מפלגתו ישראל ביתנו. "הייתי מוותר על ניצחון כזה", אמר. "חוק המרכולים הובא בחטא ובניגוד להסכם איתנו כשהצטרפנו לקואליציה. יש סעיף מפורש שכל חקיקה בנושא דת ומדינה מחייבת הסכמה של כל הסיעות - וישראל ביתנו לא הסכימה. איש לא דיבר איתנו והעבירו את זה מעל לראש שלנו".

"יש פה ויכוח הרבה יותר רחב על האופי של המחנה הלאומי - אם הוא ימשיך להיות מיסודו של ז'בוטינסקי, או שזו תהיה גרסה נוספת של ש"ס. אם הליכוד רוצה להפוך את עצמו לש"ס ב' בבקשה, אבל אנחנו נתנגד לכך", הצהיר ליברמן. "זה מאבק על דמותה של מדינת ישראל. אני בעד מסורת ישראל וערכים יהודיים, אך מתנגד לכפייה דתית". לצד זאת, הוא הדגיש כי "חשוב שהממשלה הזו תמשיך להתקיים. אני לא רואה שום סיבה להקדים את הבחירות".