צילום: אלכס קולומויסקי

בנט על חוק המרכולים: "ליישר את הקואליציה – או שאפשר ללכת לבחירות"

לאחר שהחוק נדחה בשל הקושי לגייס רוב, שר החינוך אמר בכאן רשת ב': "לפעמים צריך להצביע בעד דברים שלא אוהבים". על דברי הרמטכ"ל: "מעולם לא היה בדל של רמז לסרבנות"
מערכת כאן
02 בינואר 2018
13:18

שר החינוך נפתלי בנט מתח היום (שלישי) ביקורת מרומזת נגד ישראל ביתנו סביב התנגדותה לחוק המרכולים, שההצבעה עליו נדחתה לשבוע הבא בשל הקשיים לגיוס רוב. "יש רפיון מסוים בקואליציה", אמר בנט בראיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב'. "צריך ליישר את כולם ולהגיד – אם רוצים ממשלה, נא להדק את המשמעת הקואליציונית. אם לא רוצים, אפשר ללכת לבחירות".

האזינו לבנט ביומן הצהריים בכאן רשת ב'

"לפעמים בקואליציה צריך להצביע בעד דברים שאתה לא הכי אוהב, אלא אם זה חותך לך את כל הקווים האדומים", אמר יו"ר הבית היהודי. על הפרסום שלפיו חברי כנסת מהליכוד ניסו לשכנע את ח"כ יהודה גליק לקום מהשבעה על רעייתו, שהלכה אתמול לעולמה, כדי להגיע לכנסת ולהצביע, אמר: "זה לא נשמע דבר ראוי, אבל אני לא יודע על זה כך שלא אתייחס מעבר לכך".

"המצב הנוכחי הוא לא בריא. אני מבחינתי לא רוצה ללכת לבחירות, כי אני חושב שזו תהיה שגיאה למדינת ישראל", המשיך השר. "ברמה האישית אין לנו בעיה לעשות את זה, בכל סקרי העומק אנחנו במגמה מאוד חיובית וכמעט מכפילים את כוחנו. אבל הכיוון של מדינת ישראל הוא טוב, ולא נעצור את כל זה כדי לבזבז מיליארדים על בחירות".

"איך ייתנו עונש מוות אם התביעה שכפופה לשר הביטחון לא מבקשת?"

שר החינוך, שחבר גם בקבינט המדיני-ביטחוני, הגיב לדברי הרמטכ"ל גדי איזנקוט מוקדם יותר היום בנוגע לסרבנות בצה"ל: "אני יכול להעיד כאחד הוותיקים בקבינט שמעולם, בכמעט חמש שנותיי, לא היה בדל של רמז שהדרג הצבאי לא יעשה מה שהדרג המדיני קובע. בהחלט קורה הרבה שהוא מביע עמדות שונות מהקו של הדרג המדיני, ואני שמח על כך, גם אם לא נעים לנו לשמוע לפעמים". בנט הוסיף כי "יש לנו רמטכ"ל מצוין, אני בוטח בו. הוא ממלכתי".

בנט נדרש גם לסוגיית החקיקה סביב עונש מוות למחבלים והבהיר: "היום בספר החוקים של מדינת ישראל כבר יש עונש מוות למחבלים. למשל, אם התביעה תבקש עונש מוות למחבלים שרצחו בנווה צוף, אז השופטים ישקלו - אבל לא ביקשו את זה. החוק החדש, אם כבר, הוא לשנות את הרכב השופטים כך שיספיק רוב רגיל ולא רוב מוחלט מקרב השופטים - אבל זה לא רלוונטי כל עוד התביעה הצבאית שכפופה לשר הביטחון לא מבקשת עונש מוות".