צילום: רועי אלימה, פלאש 90

התפתחות משמעותית בתיק ביטן; משה יוסף העיד במשטרה 10 שעות

הקבלן שכונה "הבנקאי של ביטן" מסר פרטים על חבר הכנסת. לפי המסתמן, היזם דרור גלזר שחשוד במתן שוחד לביטן ירצה עונש מאסר בפועל של כמה חודשים וישלם קנס
רועי ינובסקי
02 בינואר 2018
14:24
עודכן ב 20:25

התפתחות משמעותית חלה היום (שלישי) בחקירת פרשת השחיתות בראשון לציון ובעניינו של חבר הכנסת דוד ביטן (ליכוד), וישנם מגעים מתקדמים בין המשטרה ליזם דרור גלזר לחתימה על הסכם עד מדינה. זאת בנוסף לפרסומים על מגעים עם משה יוסף, מקורבו של ביטן, באותו נושא.

על ההצעה שהוגשה לגלזר לשמש כעד מדינה פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. על פי המתווה המסתמן, היזם, החשוד במתן שוחד לביטן בעבור פרויקטים נדל"ניים, ירצה עונש מאסר בפועל של כמה חודשים וישלם קנס.

מקורבו של ביטן משה יוסף העיד היום במשך כעשר שעות במשרדי יחידת להב 433. עדותו סותרת את גרסת ביטן בכמה פרשות. ביטן העיד שהעברות הכספים שתועדו בינו לבין יוסף הייתה במסגרת התחשבנות אישית, אולם יוסף סותר גרסה זו ואומר: "חלק מהכספים שהעברתי לביטן – כספי שוחד שהתקבלו מקבלנים". כמו כן, יוסף מסר חומרים למשטרה בעניינו של יו"ר הקואליציה לשעבר, ונשאל על חשודים נוספים בפרשה ועל קשריו עם משפחת ג'רושי. ביום חמישי יעומת ביטן עם עדות זו. 

עדות יוסף משמעותית בפרט בעניינו של היזם דרור גלזר. יוסף מאשר את חשדות המשטרה וציין כי "ביטן קידם את ענייניו של גלזר ובתמורה העברתי לו כספים מגלזר". כמו כן, עדות משה יוסף מסבכת מאד את ראש עיריית ראשון לציון דב צור. יוסף מאשר את טענות המשטרה לפיהם צור העסיק בלי מכרז את אחד מהחשודים במתן שוחד – בתכנית שנרקמה בפגישה בין צור, ביטן ויוסף. יוסף ישוחרר ממעצר בית בתום חקירתו, לאחר 20 יום במעצר בית וקודם לכן כשבועיים בבית המעצר.

אמש פרסמנו בפעם הראשונה כי המשטרה מבקשת הרחקתו של צור מהעירייה לתקופה ארוכה מאד – ארבעה חודשים ועדות יוסף היא הסיבה המרכזית לכך. בעקבות ההתפתחות בחקירה הגיעו היום ללהב 433 לפגישה מיוחדת פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ליאת בן ארי ומפקד יאח"ה כורש בר נור.

הקבלן בני עוזיאל ישוחרר היום גם כן ממעצר בית. עוזיאל חשוד כי נתן שוחד לביטן, ובתמורה זה פעל שייבחר כקבלן ביצוע עבודות פיתוח במתחם האלף בראשון לציון. בנוסף, עוזיאל חשוד כי העסיק את משה יוסף כשותף סמוי בפרויקט.

פרקליטיו של הקבלן, עורכי הדין קובי ואורי גולדמן, טוענים כי "שמו שורבב לפרשה ללא כל הצדקה. מן הפרסומים בעניין ההתפתחות הדרמטית בעניינו של משה יוסף עולה כי אין בסיכומים בדבר עדותו של יוסף דבר אשר נוגע לעוזיאל". הם הוסיפו: "נראה כי המשטרה הגיעה לכלל מסקנה כי מעורבותו של עוזיאל היא פחות משולית"

אמש פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי ביטן הגיע לסיכום עם המשטרה כי יספק לה את רשימת המתנות לחתונת בתו, אולם שמות המוזמנים יימחקו. על פי ההסכם שגובש, אם המשטרה תרצה לחשוף את אחד השמות, היא תצטרך לבקש זאת באופן פרטני מחבר הכנסת.

פרקליטו של ביטן, עו"ד אפרים דמרי, אמר בחדשות הערב כי הוא אינו מעוניין לחשוף את סכום המתנה שהביא יוסף, שכונה "הבנקאי של ביטן", לחתונת בתו של של הח"כ, ומעדיף "להשאיר זאת לרשות החוקרת". לדבריו, "רשימת המוזמנים היא רשימה רגילה כמו כל חתונה בישראל". עו"ד דמרי אמר כי "ביטן כרגע שומר על זכות השתיקה בעקבות גל הפרסומים סביבו. התקשורת שפכה את דמו בכיכר העיר. נפגעות זכויותיו כנחקר, ופוגעים בכבודו ובכבוד אשתו. זה נורא ואיום". הוא טען כי "אנחנו נקבל את ההחלטה האם להמשיך בשתיקה סמוך למועד חקירתו. נראה מה יתפתח. ביטן לא חושש מהסכם עד מדינה ולא מהסכם אחר".

בשבוע שעבר פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי מפרטי חקירתו של ביטן, עולה שהסכום שהתקבל כמתנות מחתונת בתו עומד על כ-460 אלף שקלים. כ-200 אלף שקלים מהסכום הכולל התקבלו בצ'קים שנפדו בידי החתן והכלה. יתר הסכום - יותר מרבע מיליון שקלים - התקבל במזומן. מתנות החתונה ניצבות במרכז חקירת החשדות לשוחד נגד הח"כ מהליכוד.

המשטרה חושדת שיוסף מימן את הוצאות החתונה ברבע מיליון שקלים שהתקבלו במזומן. ביטן טען, לעומת זאת, כי משפחתו העבירה ביום החתונה את הכספים שהתקבלו כמתנות במזומן ליוסף ששילם לבעל האולם. רעייתו חגית נחקרה ביום ראשון שעבר ומסרה גרסה דומה.