צילום: דובר צה"ל

בגלל הירידה במוטיבציה: קצינים קרביים ירצו לתלמידים לקראת גיוס

תוכנית חדשה של שר החינוך להגברת המוטיבציה ל"גיוס משמעותי" כוללת אימוץ בתי ספר על ידי בסיסים קרביים, הגדלת מספר המורות החיילות והרחבת הגדנ"ע
לירן כוג'הינוף
02 בינואר 2018
17:46

על רקע המוטיבציה הנמוכה לגיוס ליחידות הקרביות השיק היום (שלישי) שר החינוך נפתלי בנט תוכנית חדשה להגברת המוטיבציה בקרב בני נוער ל"גיוס משמעותי". במסגרת התוכנית החדשה קצינים קרביים ירצו בבתי ספר, מה שהיה רשות עד כה ונתון לבחירת מנהל בית הספר. השר בנט הנחה להטמיע את התכנית במערכת החינוך כבר השנה.

עוד במסגרת התוכנית, שגובשה על ידי צוות מקצועי בראשות מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב ובשיתוף עם משרד הביטחון וצה"ל, יקיימו מפקדים בכירים מפגשים עם הצוות החינוכי בחדרי מורים לקיום שיח חינוכי-ערכי אודות החשיבות של שירות בצה"ל, בדגש על שירות משמעותי.

לדברי משרד החינוך, התוכנית נועדה לחזק את הזהות של התלמידים ואת הקשר שלהם לצה"ל וכן להכפיל את מספר התלמידים הלוקחים חלק במסגרות הכנה לקראת הגיוס מ-5,150 ל-10,000. לשם כך הוגדל תקציב התוכניות להגברת מוטיבציה ב-33 מיליון שקל, לסכום כולל של כ-80 מיליון שקל, עלייה של 30 אחוז מ-2014.

כמו כן, בסיסים קרביים, ובהם אוגדת עזה, בא"ח צנחנים, הנדסה קרבית, תותחנים, שריון חטיבה 188, חיל הים ומג"ב, יאמצו בתי ספר במטרה לחזק את הרצון של התלמידים לשירות משמעותי. בתוך כך, הבסיסיים יארחו את בתי ספר ויחשפו את התלמידים לפעילות הצבאית של הבסיס והחיל. במקביל, בתי הספר יארחו קצינים וחיילים וישוחחו עימם על מורשת קרב. ביום הזכרון לחללי מערכות ישראל יתקיימו טקסים משותפים.  

עוד כוללת התוכנית את הרחבת הגדנ"ע – מ-20 אלף חניכים בשנה לכ-30 אלף תלמידי כיתות י"א והפעלת "יום בעקבות לוחמים", יום של חשיפת תלמידים ליחידות קרביות ומלחמות ישראל בשיתוף עם משרד הביטחון, גם לתלמידי כיתות י"ב בדרום, ולא רק בצפון הארץ. בנוסף, משרד החינוך יגדיל את מספר המורות החיילות אשר יכשירו את בני הנוער לקראת גיוס. בשנה הבאה יגדל מספרן מ-400 ל-500, ובתהליך של חמש שנים הוא יוגדל ל-700 מורות חיילות.

"הוריתי למערכת החינוך להירתם בכל כוחה לשיתוף פעולה עם צה"ל ומשרד הביטחון בתוכנית להגברת המוטיבציה לשירות ביחידות הקרביות בצה״ל", אמר השר בנט שהוסיף כי "בשנת ה- 70 למדינת ישראל שירות בצה"ל הוא לא רק חובה אזרחית רגילה אלא זכות גדולה ומשימה לאומית ראשונה במעלה".

"שירות משמעותי הוא מערכי היסוד שמקדמת מערכת החינוך, ותכנית השר בנט החדשה מחזקת ומעמיקה ערך חשוב זה. ערכנו מיפוי של כל התכניות השונות שמכשירות את התלמידים לקראת גיוס, והגדרנו יעדים ברורים, לצד תכניות עבודה, עבור כל אחת מהתכניות. בעקבות יישום התכנית, התלמידים יכירו יותר, יחוו יותר וייחשפו יותר להרצאות של קצינים", אמר אבואב.