צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

עמוס גלעד על הפרסום בכאן חדשות: "צריך לפתור את המשבר עם ירדן"

אלוף במיל' התייחס למועמדותו לתפקיד השגריר בממלכה. "משבר מיותר, זו איוולת. היעדר שגרירות בעמאן - מסר רע", אמר בראיון לקלמן-ליברמן בכאן רשת ב'
מערכת כאן חדשות
03 בינואר 2018
09:16

אלוף (במיל') עמוס גלעד הגיב הבוקר (רביעי) לפרסום בכאן חדשות אמש, ולפיו ראש הממשלה בנימין נתניהו שקל למנות אותו לשגריר בירדן. גלעד, לשעבר ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, אמר בתוכנית קלמן ליברמן כי שגריר כזה או אחר, לא יפתור את המשבר.

"אני לא מתייחס לנושאים אישיים", אמר גלעד. "היחסים הביטחוניים עם ירדן חוסכים לנו הרבה מאוד דמים. המשבר הזה מיותר, הוא עלול להזיק ליחסים החשובים שלנו עם ירדן, מדינה יציבה שמתמודדת עם קיצוניים, שאף מחבל ואף טרור לא יוצא משטחה. זה פשוט איוולת שהמשבר הזה נמשך".

לדבריו, "צריך להבין שאין שגרירות להגיע אליה, היא סגורה ונעולה, גם השגרירות בקהיר נעולה. זה מסר רע מאוד. נלחמנו הרבה כדי להשיג את השלום הזה, אפשר לפתור את המשבר עם ירדן. אנחנו עלולים להגביה את החומות המדיניות עם ירדן וזה עלול להשפיע על מערכת היחסים הביטחוניים".

בהתייחס להפגנות באיראן ולתמיכתו של נתניהו במפגינים ואמר כי "אם ישראל תתמוך באופן גלוי בהפגנות באיראן מהר מאוד המשטר יטען שההפגנות האלה ממומנות ומונהגות מבחוץ וזה ייתן להם לגיטימציה להפעיל אמצעים דורסניים. אנחנו בהתבטאויות לא אחראיות ניתן להם צידוק להפעיל אלימות".

לדברי גלעד, "ישראל חייבת לשמור על שתיקה, השתיקה תועיל יותר מאשר התבטאות שתלבה את הטענה שסוכנים ציוניים עומדים מאחורי ההפגנות, הרגש הלאומי באיראן הוא מפתח וידוע ולכן חבל לסייע. אם נדבר יותר מדי אנחנו עלולים לסייע למשטר שמדכא אותם"