חמושים רעולי פנים
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

הותר לפרסום: שב"כ חשף פעילות של המודיעין האיראני ביהודה ושומרון

תושב חברון גויס להקמת חוליית טרור על ידי פעיל במודיעין האיראני המתגורר בדרום אפריקה. הוא פעל לגייס תושבי ישראל לצלם בישראל והתבקש להעביר שקלים וכרטיסי סים ישראליים לאיראניים
רועי שרון
03 בינואר 2018
11:28

שירות הביטחון הכללי, בסיוע צה"ל, חשף וסיכל תשתית שפעלה מטעם המודיעין האיראני בשטחי יהודה ושומרון, כך הותר היום (רביעי) לפרסום. התשתית גויסה ומומנה על ידי פעיל במודיעין האיראני המתגורר בדרום אפריקה במטרה להקים חוליית טרור, לגייס תושבי ישראל למשימות צילום וכן להעביר לאיראן שקלים וכרטיסי סים ישראליים.

הפעיל המרכזי שנעצר הוא מחמד מחארמה, סטודנט להנדסת מחשבים בן 29 מחברון. מחארמה גוייס לפעילות במסגרת המודיעין האיראני בעת ביקורו בדרום אפריקה ב-2015, על ידי קרוב משפחתו בכר מחארמה המתגורר בשנים האחרונות במדינה.

על מוחמד מחארמה הוטלו מגוון משימות לצורך קידום טרור נגד יעדים ישראלים ובהן גיוס מחבל מתאבד וחולייה לטובת פיגועי ירי. כמו כן הוצע לו לעבור קורס הדרכה בחומרי נפץ ואמצעי לחימה. בהמשך למשימות שקיבל, גייס מחמד מחארמה שני פעילים, נור מחארמה ודיאא' סראחנה, בני 22 מחברון. מחקירת השניים בשב"כ עלה כי הסכימו לפעול בחוליית טרור תחת הכוונה איראנית.

בכר מחראמה (מימין) ומוחמד מחראמה (צילום: תקשורת שב"כ)

בכר אף הפגיש את מוחמד, מספר פעמים, עם גורמים איראנים, שחלקם הגיעו מטהראן. תמורת פעילותו עבור האיראנים מוחמד קיבל, בתיווך בכר, סכום של 8,000 דולר. בין המשימות שהוטלו עליו הייתה פתיחת חנות מחשבים באזור חברון, וכן צילום החנות והעברת התמונות לבכר ולאיראנים. בשב"כ סבורים כי מטרתם של האיראנים בפעילות זו הייתה להקים בסיס איסוף מודיעין בחברון.

עוד עלה בחקירה כי מחארמה התבקש לפעול לגיוסם של תושבי ישראל שיוכלו לצלם במדינה, לרבות עיתונאים, וזאת נוכח נגישותם למקומות שונים בישראל, בדגש על מקומות רשמיים. כמו כן התבקש מוחמד להעביר שקלים וכרטיסי סים ישראליים לאיראניים. ההערכה בשב"כ היא כי אמצעים אלה נדרשים לשם פעילות מבצעית בישראל.

בימים האחרונים הוגש לבית המשפט הצבאי ביהודה כתב אישום נגד מחמד מחראמה המייחס לו עבירות של מגע עם ארגון עוין מחוץ לאזור, קבלת כספי אויב וניסיון לחברות בהתאחדות בלתי מותרת. כמו כן הוגש כתב אישום נגד נור מחראמה המייחס לו עבירה של קשירת קשר לחברות בהתאחדות בלתי מותרת ונגד דיאא סראחנה המייחס לו עבירה של ניסיון לחברות בהתאחדות בלתי מותרת.