צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

לראשונה: משרד החינוך מפרסם את ציוני הבגרות בכלל בתי הספר

בעקבות עתירת התנועה לחופש המידע, משרד החינוך חרג ממנהגו ולא פרסם רק את אחוזי הזכאות לבגרות בבתי הספר. לפי הנתונים, שלושת התיכונים המצטיינים במתמטיקה הם תיכונים ערביים
לירן כוג'הינוף
03 בינואר 2018
16:58

משרד החינוך מפרסם בפעם הראשונה את ציוני הבגרות של כלל מקצועות הלימוד בכלל בתי הספר בישראל. זאת בעקבות עתירת התנועה לחופש המידע נגד משרד החינוך, שסירב לחשוף את המידע. עד עכשיו, משרד החינוך פרסם רק את אחוזי הזכאות לבגרות של בתי הספר ולא את הציונים. 

על פי הנתונים, את שלושת המקומות הראשונים בארץ בממוצע הציונים בחמש יחידות מתמטיקה בשנת 2016 תופסים שלושה תיכונים ערביים. תיכון 'מקיף אל-בטוף' בעראבה שבצפון נמצא במקום הראשון, עם ממוצע של 95.72. במקום השני נמצא 'מקיף בענה', עם ממוצע של 94.88, ובמקום השלישי תיכון 'עתיד טייבה', עם ממוצע ציונים של 94.3.

לפי נתוני שנת 2016, התיכון המצטיין בחמש יחידות אנגלית הוא תיכון 'מיתרים' ברעננה, עם ממוצע ציונים של 96.64, כאשר רק 11 תלמידים בשכבה נבחנו. תיכון  'סנט ג'וזף אקליריקי' בנצרת במקום השני, עם ממוצע 96.52, ובמקום השלישי נמצא בית ספר הנזירות 'סנט ג'וזף' בנצרת, עם ממוצע של 95.78.

במקצוע הבעה עברית לשנת 2016, תיכון 'ליד האוניברסיטה' בירושלים היה עם הציון הממוצע הגבוה ביותר של 89.66. אחריו הגיעו אולפנא תורנית 'חורב' עם 87.71, ותיכון 'עתיד למדעים' בלוד עם ממוצע של 87.07.

מנכ"לית התנועה לחופש המידע , עו"ד נירית בלייר, אמרה בעקבות חשיפת הציונים כי "הם כלי קריטי בידי ציבור ההורים והתלמידים. מידע כזה מסיר באחת את העמימות ומפסיק את השמועות בדבר הישגיהם של בתי הספר, והופך את התמונה לברורה ובהירה.

"אלה הם נתונים שיגבירו את יכולת ההחלטה של ההורים בבחירת החינוך המתאים להם ולילדיהם ויסייעו להם לדרוש מבתי הספר חינוך מיטבי. שיח נוסף המתאפשר בעקבות פרסום הנתונים הוא על חשיבותן והמהות מאחורי בחינות הבגרות. בכל מקרה שקיפות בנתונים היא הכרחית ואין לנו ספק שרק תועיל לחינוך ילדינו".