חפש
Languages
אפליקציית "דרך המלך" של אגף המודיעין

״שידור חוקר״ ו״דרך המלך״: הצצה לאפליקציות המודיעין החדישות של צה"ל

שלוש שנים אחרי שקמה, בצה"ל חשפו את יחידת הפיתוח של אגף המודיעין – והציגו שתי אפליקציות שמסוגלות למפות מידע בשטח בזמן אמת: "תורמים לקבלת ההחלטות של הדרג הלוחם"
ענבל תמיר וכרמלה מנשה
03 בינואר 2018
18:00
עודכן ב 21:31

וידאו בשטח על גבי מפה ותצוגות תלת-ממד בזמן אמת: צה"ל חושף היום (רביעי) בפעם הראשונה את "היחידה הסגולה", יחידת הפיתוח החשאית של אגף המודיעין, שקמה לפני שלוש שנים ומכונה גם יחידה 3060. בסרטונים שהפיץ דובר צה"ל מוצגות שתי אפליקציות שפיתחו אנשי היחידה – "שידור חוקר" ו"דרך המלך" – המסוגלות, בין היתר, להציג למפקדים מידע ויזואלי על נקודות המוגדרות "רגישות" במהלך מבצעים.

צפו בביצועיה של מערכת "שידור חוקר":


כך פועל היישום "דרך המלך":


בצה"ל הסבירו כי שתי האפליקציות מספקות לקציני המודיעין ביחידות השונות תצוגה ויזואלית של חומרי מודיעין. כך, למשל, הן יכולות להמליץ למ"פ על נתיב התמרון הבטוח ביותר בדרך לפעילות ביעד, או לשלוף בפני המפקדים עשרות סרטוני וידאו בזמן אמת מכפר מסוים לפני כיבושו.

המערכת הראשונה, שנקראת "בשידור חוקר", נועדה כפי שמסבירים בצה"ל "למצות את עולם הווידאו במרחב המודיעיני". היא מאפשרת לקציני המודיעין גישה לחומרי וידאו של צה"ל, לווינים וחומרים ממקורות נוספים, ומציגה אותם ויזואלית על פני מפה. היישום מאפשר לצפות במידע על המפה במקביל לווידאו, כשהשניים נעים ביחד במקביל.

המערכת השניה היא אפליקציה שנקראת נקראת "דרך המלך", שעוסקת בניתוח שטח. בעת הבחירה בתא שטח מסוים, היא מציגה בתלת-ממד את כל המידע המודיעיני עליו בחלוקה לשכבות. ברגע שנאסף מודיעין רלוונטי לגבי השטח, המפה מתעדכנת בו בזמן אמת. עוד ציינו בצה"ל כי "דרך המלך" מאפשרת חקירה ותכנון של צירי תנועה של הכוח הצבאי לפי ניתוח של גבהים, מרחקים ואלמנטים כמו מזג אוויר.  בנוסף, מוצגות במפה נקודות המוגדרות כ"איתורים רגישים" – גנים, בתי ספר, ריכוזי אוכלוסיה אזרחית ועוד.

"אווירת סטארט-אפ" ושילוב צעירים על הספקטרום האוטיסטי: הכירו את היחידה החשאית

ביחידת הפיתוח 3060, שמוצגת לראשונה לציבור, משרתים כ-400 חיילים בסך הכל - מחצית מהם בשירות חובה ומחציתם בשירות קבע. היא קמה בספטמבר 2014 כאיחוד של שתי יחידות, ועוסקת במערכות Data Science למודיעין מבצעי וחזותי. היחידה קולטת אליה כ-50 מתגייסים חדשים מדי שנה, ושותפה בפרויקט "רואים רחוק", שבמסגרתו נקלטים צעירים על הספקטרום האוטיסטי ומשמשים כבודקי איכות (QA).

"אגף המודיעין מבין היום יותר לעומק את חלק הלחימה", הסביר קצין ביחידה. "הוא מבין איך אפשר להיות אפקטיבי יותר בתרומה לקבלת ההחלטות בדרג הלוחם. המערכות לוקחות את המודיעין ועושות אינטגרציה, כדי לעזור לקצין המודיעין לספק הערכה טובה יותר".

"יש כאן תרבות עבודה סטראט-אפית", העיד הקצין. "זו עבודה בקבוצות קטנות, צמוד ל'לקוחות'". קצין אחר באגף המודיעין אמר היום כי "הקמ"נים רואים במערכות המידע את האמל"ח שלנו. אנחנו חייבים סביבה שמאפשרת 'להתיך' את כל המידע על מפה אחת – סיגינט, יומינט, ניתוח קרקע - ומתוך זה להביא את התובנה".