צילום: אי-פי

פריצת דרך בנושאים שעיכבו את תהליך הפיוס בין חמאס לפתח

הרשות הפלסטינית החליטה לחדש את מימון אספקת החשמל לרצועת עזה. בנוסף, התכנסה הוועדה שמונתה כדי לבחון את מעמדם ושילובם של עובדי הציבור שמינה חמאס
גל ברגר
03 בינואר 2018
17:32

פריצת דרך נרשמה היום (רביעי) בשני נושאים שעיכבו את התקדמות תהליך הפיוס בין הפתח לחמאס. העיכוב היה סביב נושא אספקת החשמל לרצועת עזה וסביב מעמדם של עובדי הציבור שמינה ארגון הטרור.

הרשות הפלסטינית החליטה לחדש את מימון אספקת החשמל לרצועת עזה, שקוצצה כחלק מהעיצומים שהטיל ראש הרשות אבו מאזן על חמאס לפני כמה חודשים. הממונה על העניינים האזרחיים ברשות חוסיין א-שייח הודיע כי פנה לישראל בבקשה לחדש הזרמת 50 מגה וואט המועברים לעזה בקווי מתח מישראל.

לפני כחצי שנה קיצצה הרשות כ-40% ממימון אספקת החשמל על רצועת עזה, חלק מצעדים שנקט אבו מאזן ואשר הובילו את חמאס לוותר על השלטון האזרחי ברצועה. מקורות בעזה העריכו כי הצעד החדש צפוי להגדיל מאוד את שעות אספקת החשמל לבתים בעזה. ייתכן ויסופק חשמל במשך 16 שעות ביממה.

כמו כן, הוועדה שהקימה הרשות הפלסטינית לבחון את מעמדם ושילובם של עובדי הציבור, שמינה חמאס ברצועה בשנות שלטונו שם, התכנסה היום לראשונה בעזה. בוועדה חבר גם איש חמאס. עדיין לא ברור אם נמצא פתרון לתשלום משכורות עובדי הציבור של חמאס בעבור החודש שעבר.

ב-18 בנובמבר נפתח מסוף רפיח בין עזה למצרים תחת אחריות הרשות הפלסטינית, לראשונה מזה עשור . המסוף נפתח לאחר שראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג' וראש מנהלת המעברים ברשות הפלסטינית נזמי מהנא נפגשו כדי לדון עם מקביליהם ברצועה בסידורי פתיחתו.