בנימין נתניהו ושאול אלוביץ'
צילומים: יונתן זינדל, פלאש 90 ויח"צ

בכהונתו כשר התקשורת: נתניהו נפגש עם אלוביץ' במעונו 7 פעמים

בהוראת בית המשפט, נחשפו פרטי הפגישות בין ראש הממשלה לבעל השליטה בקבוצת "בזק" בין 2015-2013
עמית תומר וגילי כהן
04 בינואר 2018
18:17
עודכן ב 20:17

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש שבע פעמים במעונו עם בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ', במהלך כהונתו כשר התקשורת. כך עולה מפרטי הפגישות בין השניים שנחשפו היום (חמישי) בהוראת בית המשפט, בעקבות עתירה של עו״ד שחר בן מאיר לפרסמם.

הפגישות המדוברות בין השניים התקיימו בתקופה שבין יולי 2013 לנובמבר 2015, בעת שנתניהו כיהן כשר התקשורת במקביל לתפקידו כראש הממשלה. כל הפגישות נערכו במעון ראש הממשלה, ושלוש מתוכן התקיימו בשעות הערב.

מטעמו של נתניהו נמסר: "מדובר בשבע פגישות במשך שלוש שנים. בניגוד לפרסומים, על רקע מדיניות בית המשפט העליון שהתקבלה לאחרונה, ראש הממשלה לא התנגד לפרסם את מועדי הפגישות. הפגישות לא דנו בענייני המיזוג בין בזק ויס. ההחלטות והאישורים בנושא זה התקבלו על ידי הגורמים המקצועיים לרבות הרשות להגבלים עסקיים.

"ראש הממשלה לא התערב בשום צורה שהיא בהחלטות של הרשות להגבלים עסקיים וגם לא התערב בעבודתם של הועדות המקצועיות, שאת המלצותיהן הוא אישר. כל ניסיון לקשור בינו לבין עסקת בזק-יס הוא מגוחך וחסר שחר".

לפני כשבועיים הורה שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, ארנון דראל, לפרסם את פרטי הפגישות ברקע חקירת פרשת השחיתות בבזק שבבעלות אלוביץ'. ההוראה ניתנה בתגובה לעתירה שהגיש עורך הדין שחר בן מאיר. זאת, לאחר שגם הפרקליטות תמכה במסירת הפרטים על הפגישות בין נתניהו לבין אלוביץ' בתקופה המדוברת. השופט דראל פסק כי פרטיהם של יתר המעורבים בפגישות לא ייחשפו.

לפני כחצי שנה פרסם מבקר המדינה יוסף שפירא דוח בנוגע לקשרים בין ראש הממשלה לבין שאול אלוביץ', שבו הוא קבע כי נתניהו לא דיווח על קשריו עם בעל השליטה בבזק בהסכם ניגוד העניינים שהיה עליו למלא כשר התקשורת. כתוצאה מכך, קובע הדוח, לא הייתה בפני משרד המשפטים תמונה מלאה על היקף העיסוק של נתניהו בנושאים הקשורים לבזק.

לפי הדוח, בפברואר העיר המבקר למשרד המשפטים כי היה עליו למצות את בדיקותיו בשאלה אם לפני גיבוש ההסדר דנו נתניהו ואלוביץ' בנושאים המשפיעים במישרין או בעקיפין על בזק. כמו כן, צוין כי בלא מיצוי הבדיקה לא הוסר החשש שהם דנו בנושאים אלה, ולא ניתן היה לבחון את השלכות הדבר על החלטות שבהן היה מעורב נתניהו במסגרת תפקידו כשר התקשורת לפני גיבוש ההסדר.

המבקר מצא, כי במשרד התקשורת ריכזו רשימת נושאים שבהם עסק ראש הממשלה מאז נכנס לתפקיד, שיש להם קשר ישיר או עקיף לבזק, אך זו לא נמסרה למשרד המשפטים בעת שגיבש את הסדר ניגוד העניינים. הרשימה רוכזה בלשכת מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה החל בבחינת הזיקה של ראש הממשלה לאלוביץ'. היועץ המשפטי לממשלה ערך את הסדר ניגוד העניינים ביוני 2016, בעקבות כתבה שלפיה לנתניהו יש קשרים חבריים עם אלוביץ'. לפני כן היה לראש הממשלה הסדר ניגוד עניינים, שבו צוינה רק הזיקה של נתניהו לעורכי הדין שומרון ומולכו, שלהם לקוחות בתחום התקשורת.