(צילום: AP)

נמאס מהסנקציות? מזל שיש ביטקוין

איראן, ונצואלה ורוסיה מאמצות מטבעות דיגיטליים כדי שהאמריקאים לא ישמו לב שעוקפים את הסנקציות שלהם
ישראל פישר
09 בינואר 2018
13:15

איראן, ונצואלה ורוסיה מנסות לעקוף את הסנקציות שהוטלו עליהן בעזרת מטבעות דיגיטליים, כמו ביטקוין. המטבעות, שאינם מפוקחים על ידי מדינות, מאפשרים העברת כספים בהיחבא. כלומר, קשה מאוד לראות איך הביטקוין מחליף ידיים – מי מקבל תשלום ומי מעביר אותו.

ממשלת איראן הודיעה בסוף 2017 שהיא רוצה להכניס את הביטקוין לשימוש סדיר במדינה. חלק מהסנקציות שהוטלו על איראן אמנם הוסרו, אך הממשלה האיראנית, המערכת הבנקאית ואזרחיה לא יכולים להעביר כספים ולקנות או למכור מוצרים בעולם. אפילו שירותים כמו PayPal חסומים במדינה. המצב הכלכלי במדינה הידרדר בעקבות הסנקציות, וההגבלות על הבנקים מקשים על ההתאוששות. אם הביטקוין ייכנס לשימוש, הבנקים במדינה יוכלו לקבל כספים והמדינה תוכל להעביר כספים לחו"ל בלי שהאמריקאים ידעו מזה.

המחאות באיראן אתמול. ההגבלות על הבנקים מקשים על ההתאוששות (צילום: AP)המחאות באיראן אתמול. ההגבלות על הבנקים מקשים על ההתאוששות (צילום: AP)

גם הבנקים בוונצואלה מוגבלים בגלל האמריקאים. בוונצואלה המצב הכלכלי קשה אפילו יותר מאשר באיראן, וכדי לאושש את הכלכלה הנשיא ניקולס מדורו הכריז על מטבע דיגיטלי חדש. למטבע של ונצואלה יקראו "פטרו" ובעזרתו היא תוכל לסחור עם העולם. מה יבטיח למשקיעים שפטרו יהיה שווה משהו? הנשיא אמר שמשאבי הטבע של המדינה – נפט, גז ואפילו יהלומים, יתנו גיבוי למטבע הזה.

ארה"ב הטילה גם סנקציות על אנשי עסקים רוסים, אחרי שהמדינה כבשה את חצי האי כרים מידי אוקראינה. חלק מהכוח של הנשיא ולדימיר פוטין נובע מהתמיכה של עשירי המדינה במשטר שלו, ולכן הוא היה חייב למצוא דרך שתאפשר להם להמשיך ולהרוויח כסף. איך עושים את זה בלי שהאמריקאים ישימו לב? נכון, ביטקוין ומטבעות דיגיטליים נוספים.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. ארהנשיא רוסיה ולדימיר פוטין. ארה"ב הטילה סנקציות על אנשי עסקים רוסים (צילום: AP)

הבנק המרכזי ברוסיה הזהיר אמנם מהשימוש במטבעות דיגיטליים בשל חשש מהיציבות שלהם, אך פוטין רוצה להקים "רובל דיגיטלי" וגם להסדיר את השימוש בביטקוין ודומיו. ככה, אפשר להמשיך להרוויח כסף – בלי שאף אחד יידע מזה.

israelf@kan.org.il