אריה דרעי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חוק המרכולים חשף את מלך הטריקים דרעי כטיפש שיורה לעצמו ברגליים

במקום להוביל את מאבק הנכים או להילחם עבור ילדים חולי סרטן, יו"ר ש"ס משקיע את מרצו בחוק המרכולים - רק כדי לאבד את ה"שקופים" שהשליך בדרך ולגרד את אחוז החסימה
מרדכי גילת
07 בינואר 2018
16:22

אריה דרעי ממשיך ללקק את פצעיו בפרשת חוק המרכולים. פצעים עמוקים, יש לומר. פצעים לדיראון עולם. פצעים המסגירים חוסר יכולת להבדיל בין טוב לרע ובין אמת לשקר. הוא שם עכשיו, לא מחובר, חי כאילו על פלנטה אחרת. הוא לא מבין עדיין איך הפך את עצמו שוב לבדיחה. איך הגיע למקום הזה שבו מורחים אותו עכשיו, בתקשורת ומחוצה לה, בזפת ובנוצות.

אפשר להבין את מפח הנפש של דרעי: שנים קשרו לו עיתונאים ועסקנים שוטים כתרים של אדם נבון, חכם, מחוקק חריף חד לשון וחד מחשבה. שנים הציגו אותו כילד הפלא של הפוליטיקה הישראלית, מלך הטריקים והשטיקים ומה לא. שנים הוא נהנה מהעובדה שגם בתקשורת הפרייארים והטיפשים אינם מתים, אלא בסך הכול מתחלפים...

והנה פתאום, האיש שכבש בקסמו אנשי תקשורת רבים, האיש שתעתע בהם שנים ארוכות, התגלה כטיפש.

טיפש, ממש כך בלי שום מכבסת מילים; טיפש שירה לעצמו ברגליים; טיפש שלא הבין ואינו מבין שלשקר אין רגליים; שר שלא הבין שיאבד את אחרוני השקופים שבהם השתמש ערב הבחירות ואחר כך זרק לכלבים; יו"ר מפלגה קטנה, שלא הביא בחשבון שבסוף יצלול בסקרים ומפלגתו תגרד את אחוז החסימה.  

אילו היה חכם, כפי שהציגו אותו, יו"ר ש"ס לא היה יוזם את חוק המרכולים. במקום זאת, היה מוביל את מאבק הנכים להעלאת קצבתם החודשית; מקדש מלחמה למען הילדים חולי הסרטן; מנהל מאבק להצלת הילדים חולי ניוון השרירים. הוא היה מניף, לראשונה בחייו,  דגל חברתי אמיתי – וקוצר נקודות זכות. הוא היה מנסה להתנער מקשריו המפוקפקים עם העשירים ועם ראשי מונופולים. הוא היה חוצה את הקווים.

אילו היה חכם, דרעי היה מבקש לדחות את ההצבעה בעניין חוק המרכולים בשבוע, שבועיים, אפילו יותר. – מחפש תירוץ לקבור אותו. אילו היה חכם, לא היה מעז להציע לח"כ יהודה גליק להגיע לכנסת בזמן השבעה כדי לקדם את החוק. אילו היה חכם לא היה מעז להציע, אפילו במרומז, לח"כ אזולאי החולה לוותר על כיסאו בכנסת.


 אבל הוא לא. הוא במגרשי האיוולת. הוא מזכיר לי מה שכתבה פעם סילבי קשת על נבחר ציבור מסוים: "אם הטיפשות היתה כואבת, הוא הוא היה צורח 24 שעות ביממה". משפט נפלא התפור למידותיו של שר הפנים. משפט מתבקש אחרי שדרעי איבד סופית את שיקול  הדעת, התבונה  והשכל הישר.