נשים בדואיות
יניב נדב, פלאש 90

המדינה מקדמת: סנקציות נגד משפחות פוליגמיות בחברה הבדואית

משרד המשפטים מציע לפגוע בקצבאות של משפחות, שבהן הגבר נשוי ליותר מאישה אחת. היוזמה היא חלק מתכנית רחבה, שכוללת בין היתר יעדים בתחום החינוך ועידוד תעסוקה בקרב הנשים
גילי כהן
08 בינואר 2018
10:40

משרד המשפטים מבקש לקדם סנקציות נגד משפחות פוליגמיות. הצעת המשרד, שהועלתה בשבוע שעבר בישיבת הממשלה שעסקה בחברה הבדואית, היא לפגוע בקצבאות שניתנות למי שנישאו ליותר מאישה אחת - ובעצם הונו את הביטוח הלאומי.

הכוונה היא לנשים שהצהירו כי הן רווקות עם ילדים, למרות שבפועל מדובר בנשים הנשואות לגברים שבמקביל יש להם נשים נוספות. במשרד המשפטים מציעים להתחיל לאכוף את הסנקציות גם על כאלה, שנישאו לפני שנים רבות.

היוזמה היא חלק מתכנית רחבה יותר, שמטרתה לטפל בתופעת הפוליגמיה, כשעל פי ההערכות מדובר ב-18% מן המשפחות בחברה הבדואית. התכנית כוללת בנוסף לסנקציות גם פעולות חינוך ורווחה, הכפלה של שיעור תעסוקת הנשים בחברה הבדואית מ-20% ל-40% ויוזמות נוספות.

הנושא עלה במהלך ישיבת השרים שהתקיימה בשבוע שעבר, שעסקה בשילוב בני החברה הבדואית, ובה הוצגו כמה יעדים בתחומי החינוך, ההתיישבות והתעסוקה עבור הבדואים בישראל. בתחום החינוך, למשל, נקבעו יעדים לצמצום נשירה של תלמידים ממערכת החינוך, לצד שיפור השפה העברית.

"הדבר הזה מחייב גם כיבוד חובות וגם קבלת זכויות", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח הישיבה. "אין זכויות בלי חובות, כולל אכיפת החוק".