ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בישיבת סיעת הליכוד
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

נתניהו בשיחה סגורה: "חוק המרכולים וחוק עונש מוות למחבלים לא ישנו דבר"

ראש הממשלה אמר בישיבת הליכוד כי שני החוקים השנויים במחלוקת נכפו על מפלגתו: "זה המחיר שמשלמים על הסכם קואליציוני". נדחתה העתירה לבית הדין של הליכוד להדיח את ח"כ השכל בשל התנגדותה לחוק המרכולים
מיכאל שמש ויואב קרקובסקי
08 בינואר 2018
17:46

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודה היום (שני) בשיחה סגורה עם חברי מפלגתו כי חוק עונש מוות למחבלים וחוק המרכולים לא ישנו רבות. הוא הוסיף כי שני החוקים השנויים במחלוקת אף נכפו על מפלגתו.

"אחרי שהחוק יעבור, יסתכלו אחרי חודש ויראו שאין שום שינוי. הרבה רחש הרבה מהומה על כלום", אמר ראש הממשלה על חוק המרכולים בישיבת הסיעה. "אותו דבר לחוק עונש מוות. לא יהיה שינוי במצב". נתניהו הסביר לחברי סיעתו כי "אלה חוקים שנכפו עלינו, בין אם אהבנו אותם ובן אם לא. יש תופעה כזאת: אתה חותם על הסכם קואליציוני ואז אתה נדרש לשלם את מחיר".

לדברי ראש הממשלה, "פעם ב-20 שנה הצבעתי נגד סיעתי, אבל אם אדם מבהיר לך שמבחינתי הממשלה נופלת, אני מציע לדון בכובד ראש איך מטפלים בזה. הדבר הזה מסכן את יציבות הקואליציה".

בתוך כך נדחתה העתירה לבית הדין העליון של הליכוד להדחת הח"כית שרן השכל בשל התנגדותה לחוק המרכולים. זאת, בנימוק שמדובר בהליך מוקדם מדי, שכן היא טרם הצביעה נגד עמדת הקואליציה. אבי הלוי, היועץ המשפטי של הליכוד, אמר כי ״בית הדין של הליכוד החליט שהעתירה מוקדמת ולכן הוא מוחק אותה. במילים אחרות, בית הדין סבור, שצריך להמתין לראות מה תהיה הצבעתה בפועל של ח״כ שרן השכל. כמו כן, ביה״ד קורא לח״כ השכל לשקול את עמדתה בנושא הצבעתה על חוק המרכולים, לאור הנסיבות ובכללן הצורך לשמור על המשך קיומה של ממשלת הליכוד".

מוקדם יותר הזהיר אמר נתניהו כי הצבעה נגד חוק המרכולים "עלולה לגרום להפלת הממשלה", ואמר כי "אם לא יהיה רוב לחוק ניאלץ לדחות את ההצבעה למועד מאוחר יותר". נתניהו, שדיבר בישיבת סיעת הליכוד, הוסיף כי הוא מגבה את יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, בצעדיו נגד ח"כ שרן השכל ואת חומרת העונש כלפיה.

האזינו לעימות בבית הדין העליון של הליכוד

ההצבעה על החוק, המתוכננת לשעות הלילה, תהיה תלויה ביכולת של הקואליציה להתקזז עם האופוזיציה, בשל היעדרותם של חלק מחברי הכנסת.  ההצבעה כבר נדחתה פעם אחת, לאחר שבשבוע שעבר גם כן היה קושי לגייס רוב לתמיכה בחוק.

בישיבת הסיעה השבועית של ישראל ביתנו שנערכה בצהריים הצהיר שר הביטחון אביגדור ליברמן כי מפלגתו תצביע נגד החוק, והעריך כי קיים "סיכוי סביר" שהוא לא יעבור. "נעשה את מירב המאמצים בשביל זה", התחייב ליברמן.

"מי שמגיע למרכולים בשבת הם אלו שמשרתים בצבא, משלמים מיסים ועובדים קשה", הסביר יו"ר ישראל ביתנו. "זה פשוט אבסורד לכפות עליהם סגירת מרכולים בשבת. גייסנו ראשי ערים בעניין הזה ושמחתי לראות שחלק מהם הם אנשי ליכוד, כמו חיים ביבס". על רקע ההיעדרויות השונות במליאה, הבהיר ליברמן כי "לא ניתן שום קיזוזים בנושא חוק המרכולים".

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי דיבר אף הוא בישיבת הסיעה על חוק המרכולים."אחד הביטויים המופרכים בפוליטיקה הישראלית הוא 'המחנה הלאומי. מי שאנטי-לאומי יושב בקואליציה, זו שלא דואגת לאינטרסים של מדינת ישראל, אלא לעצמה. מה לאומי בחוק המרכולים? בלהתערב בחופש הפרט? מה לאומי בכך שרק מי שחזק ויש לו רכב יגיע לתחנת דלק?".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר כי חוק המרכולים לא נועד לשמור על השבת: "החוק הזה נוגד את השבת. השבת נועדה לקרב בין אנשים, להיות מה שמאחד את עם ישראל. לא לייצר מריבות וסכסוכים. זה חוק מעליב לכל אזרח ישראלי - חילוני, מסורתי, דתי. באים אלינו הביתה ואומרים לנו מה לעשות.