צילום: אי-פי

האו"ם נגד טראמפ: "אמירותיו מבישות וגזעניות"

בעולם גינו בחריפות את דברי נשיא ארה"ב שכינה את מדינות אפריקה "מחורבנות". טראמפ: אמרתי דברים קשים, אך לא מה שתואר
יותם רוזנוולד
12 בינואר 2018
13:41
עודכן ב 17:50

דבריו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בנושא הגירה, עליהם דווח הלילה (שישי), גוררים בעקבותם תגובות וגינויים חריפים מצד גורמים שונים בארצות הברית ובעולם. טראמפ צוטט כשהוא אומר: "למה שארצות הברית תקבל עוד מהגרים מהאיטי וממדינות מחורבנות נוספות באפריקה, ולא ממקומות כמו נורבגיה?".

קייטלן קולינס, כתבת הבית הלבן של רשת CNN דיווחה כי אתמול בלילה טראמפ התקשר לעוזרים, חברים ובני-ברית כדי לשאול אותם מה הם חושבים על העיסוק התקשורתי בהערות שלו. לפי קולינס, טראמפ היה מבודח ומחויך.

"מלניה צריכה להגיש לו סבון לארוחת הבוקר". הנשיא טראמפ (צילום אי-פי)

דובר מועצת זכויות האדם של האו"ם גינה את הדברים ואמר: "הערות מעוררות תדהמה ומבישות. אין תיאור אחר לכך מלבד גזענות". גם פוליטיקאים בארצות הברית, דמוקרטים ורפובליקנים כאחד, גינו את אמירתו של טראמפ. הנשיא עצמו צייץ בטוויטר כי דבריו היו קשים, אך לא כפי שתואר. 

מייק האקבי, חבר המפלגה הרפובליקנית, מושל ארקנסו לשעבר ואביה של דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס, אמר על אמירותיו של הנשיא כי "אם אכן אמר זאת, מלניה צריכה להגיש לו סבון לארוחת הבוקר. אם הוא לא אמר את זה אז אנשים שנכחו בפגישה צריכים לאשר זאת. הנשיא צריך להבין שגם כאשר הוא נפגש עם רפובליקנים, הם לא בהכרח חברים שלו, לכן דיסקרטיות זה אלמנט מהותי למי שהוא מביא למעגל הקרוב אליו. הוא חייב להיות מרוכז במה שהוא אומר".

ממשלת האיטי פרסמה תגובה בה נאמר כי "אנו מזועזעים וזועמים. ההתבטאויות של הנשיא טראמפ "משקפות עמדה מוטעית וגזענית כלפי תושבי האיטי ותרומתם לארצות הברית. האמירות המעליבות של טראמפ לא משקפות את החוכמה והריסון שצריכות להימצא אצל דמויות פוליטיות".

חברת בית הנבחרים הרפובליקנית מיה לאב, שמשפחתה היגרה לארצות הברית מהאיטי, אמרה כי דבריו של טראמפ גסים, מפלגים ומתנשאים. הסנאטור הרפובליקני אורין האץ' אמר כי חלק מייחודה של ארצות הברית נובע מן העובדה שהיא מקבלת בברכה את המהגרים המבריקים והמוכשרים ביותר, בלי קשר לאזרחותם. חבר בית הנבחרים סדריק ריצמונד, מהמפלגה הדמוקרטית, אמר כי דברי טראמפ הם עוד ביטוי לדעות הגזעניות וחסרות הרגישות שלו.

בדרום אפריקה אמרו כי אמירתו של טראמפ פוגענית מאוד. "המדינה שלנו היא לא "מדינה מחורבנת", וכך גם לא לא האיטי או כל מדינה אחרת במצוקה", אמרה סגנית שר במפלגת השלטון בדרום אפריקה ג'סי דווארטה.

תושבים בניגריה אמרו כי על כל תושבי מדינות אפריקה ללמוד מדבריו של טראמפ ולהישאר באפריקה. "האמריקנים רק עושים רווח מאפריקה, כי אלו האפריקנים שעושים שם את כל העבודה. האמריקנים אפילו לא עובדים בארצות הברית", אמרו בניגריה.

לפי הדיווחים בארצות הברית, טראמפ אמר את הדברים במהלך דיון עם מחוקקים בסוגיית ההגירה. בבית הלבן לא הכחישו את הדיווח על דברי טראמפ. דובר הבית הלבן ראג' שאה אמר בתגובה כי בעוד שפוליטיקאים מסוימים בוושינגטון בוחרים להיאבק למען מדינות זרות, הנשיא טראמפ נלחם ויילחם תמיד למען העם האמריקני. עוד נמסר כי נשיא ארצות הברית מעוניין לקלוט אך ורק מהגרים שיתרמו לחברה ולכלכלה וישתלבו באומה האמריקנית האדירה.

בתוך כך, מקור בקונגרס האמריקני מעריך כי טראמפ ידחה על הסף נוסחת פשרה שגיבשו שישה חברי קונגרס בניסיון למנוע את גירושם של כ-800 אלף מהגרים, שבאו לארצות הברית בהיותם קטינים. פרטי היוזמה טרם פורסמו.

לפני שבוע פורסם הספר Fire and Fury: Inside the Trump White House שעוסק בנשיא ובהתנהלותו בבית הלבן. עורכי דינו של טראמפ ניסו למנוע את פרסום הספר, אך לשווא. הספר הפך לרב מכר עוד בטרם יצא למכירה בחנויות.

מחבר הספר מייקל וולף התראיין לרשת NBC ואמר כי הספר עוסק בשאלה אחת – איך זה לעבוד עם טראמפ ואיך מרגישים לאחר העבודה איתו. "100% מהאנשים סביבו מטילים בו ספק. כולם אומרים שהנשיא הוא כמו ילד. יש לו צורך בסיפוק דחפים מידי. אנשים אומרים שהוא טיפש ואידיוט. האיש הזה לא קורא או מקשיב, הוא כמו כדור-פינבול שעף לצדדים"

טראמפ הגיב כדרכו ברשת הטוויטר לספר ולטענה כי אינו יציב נפשית וקבע: "אני גאון יציב מאוד". לדבריו, "שני הנכסים הגדולים בחיי היו יציבות נפשית וכאילו, להיות ממש חכם". בתגובה לספר כתב הנשיא: "הדמוקרטים והכלבלבים שלהם בתקשורת המיינסטרים והפייק ניוז, לומדים מהמדריך של רונלד רייגן וצועקים על אי-כשירות נפשית ואינטליגנציה. עברתי מלהיות איש עסקים מצליח, כוכב טלוויזיה לתפקיד נשיא ארה"ב. אני חושב שזה דורש גאונות, גאונות יציבה".