טייבה
צילום: משה שי, פלאש 90

בגלל חשש מהתנועה האסלאמית: עיריית טייבה נגד שירות לאומי

למרות רצון הצעירים בטייבה וסגן ראש העיר לקדם פרויקטים של שירות לאומי, העירייה דחתה את היוזמה בשל "רגישות גורמים קיצוניים במגזר"
רועי ינובסקי
14 בינואר 2018
15:33

עיריית טייבה בלמה יוזמה לשירות אזרחי בעיר, בשל חשש ממתחים מול התנועה האסלאמית - כך פורסם היום (ראשון) בכאן רשת ב'. באחרונה פנה סגן ראש עיריית טייבה, עבד אל חכים ג'אברה, לגורמי המקצוע במשרד לביטחון הפנים, בבקשה לקדם שירות אזרחי לבנות בפרויקטים במשרד.

בין היתר נבדקה האפשרות כי צעירים מקומיים יתנדבו באגף 'מצילה', הפועל למניעת אלימות בין בני נוער. היוזמה עלתה בשל רצון של צעירים מטייבה להתנדב בפרויקט.

בחודש האחרון התקיימו פגישות בין אנשי המשרד לביטחון הפנים, מכללת סכנין וגורמים בעיריית טייבה. ואולם, בשלב מסוים מסרו גורמים בעיריית טייבה לאנשי המשרד כי הפרויקט הוקפא בשל התנגדות ראש העיר, החושש ממתח מול התנועה האסלאמית, אם יקודם שירות אזרחי.

בכירים בעירייה אישרו את הפרטים ואמרו כי הפרויקט הוקפא בשל "רגישות מול גורמים קיצוניים במגזר", למרות רצון תושבים וגורמים רבים בעירייה לקדמו. מעיריית טייבה לא נמסרה תגובה.

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, התראיין הבוקר לכאן רשת ב' והתייחס לפרסום. עודה אמר כי "האוכלוסיה שלנו בעד התנדבות, וגם התנדבות ממוסדת. אנחנו מתנדבים לעזרה בבתי חולים ובמקומות של נזקקים יהודים וערבים ביחד".

עם זאת הדגיש עודה כי "אנחנו התנגדנו לשירות הלאומי בגלל שזה בא מממסד הביטחון, ואנחנו כבר אמרנו כל הזמן שיש סכסוך בין מדינת ישראל לבין העם הפלסטיני. אנחנו לא יכולים להיות חלק מרחוק או מקרוב ממשרד הביטחון, ולא מקבלים כלום ממשרד הביטחון".

עודה המשיך ואמר כי "אני בעד שערבים יתנדבו, אבל אני מתנגד למתכונת הממשלתית של השירות הלאומי. ועדת לפיד דיברה על שלוב הערבים בשירות הלאומי כצעד ראשון לכיוון הצבא, המשטרה ומסגורת נוספות.אנחנו אמרנו 'לא'. כשגם אולמרט וגם שרון דיברו עלה קשר בין זכויות וחובות דרך השירות הלאומי, אמרנו שאנחנו מתנגדים לפוליטיזציה של ההתנדבות". לדבריו, "העמדה שלי מאוד ברורה - כן להתנדבות ממוסדת, אך נגד המתכונת הממשלתית של השירות הלאומי".