חברי הכנסת יואב קיש ושולי מועלם-רפאלי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תם המשבר: הליכוד והבית היהודי הגיעו להסכמות

ועדת השרים לחקיקה תחזור לעבוד כרגיל לאחר שהושבתה ע"י השרה שקד במחאה על תקיעת חוק אריאל של הבית היהודי. מנגד, חוק חזקת גיל הרך יקודם גם כן
זאב קם
16 בינואר 2018
11:13

המשבר בין הליכוד לבין הבית היהודי סביב קידום חוק חזקת הגיל הרך וחוק אוניברסיטת אריאל תם הלילה (שלישי) . חבר הכנסת יואב קיש (ליכוד) וחברת הכנסת שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי) הגיעו להסכמות על קידום החוק בקריאה ראשונה. בעקבות כך תחזור ועדת השרים לחקיקה לעבוד כרגיל.

חבר הכנסת קיש תקע את "חוק אריאל", שבמסגרתו כל המוסדות האקדמיים ביהודה ושומרון יוכפפו למועצה להשכלה גבוהה, משום שחברת הכנסת מועלם סירבה לתמוך בחוק חזקת הגיל הרך. בעקבות ההסכמות ישוחרר חוק אריאל ויתאפשר קידומו בכנסת. כמו כן, בבית היהודי מבקשים באמצעות החוק, להקים פקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל.

בסוף השבוע הודיעה שרת המשפטים איילת שקד, שמשמשת גם כראש ועדת השרים לחקיקה, כי לא תכונס הוועדה במחאה על תקיעת החוק. ברצונו של קיש לבטל את חזקת הגיל הרך בחקיקה. כיום, במקרה שהורים נפרדים או מתגרשים, הילד מועבר אוטומטית לחזקת אמו. קיש מציע כי להורים תוענק משמורת משותפת מהיום הראשון.

חבר הכנסת קיש אמר לאחר ההסכמות כי "מאז שנבחרתי לכנסת אני נאבק למען שינוי חוקי הגירושין בישראל, קודם כל ולפני הכל לטובת הילדים. אני מאמין שההסכמה שהגענו אליה לפחות בקריאה ראשונה תוביל בהכרח לשינוי דרמטי במצב החוקי והיומיומי של ההורים הגרושים למען ילדיהם. אין סיפוק רב יותר כנבחר ציבור מלעזור לחלשים ביותר, גם במקרה הזה".

חברת הכנסת מועלם-רפאלי: "מתוך אחריות ודאגה לטובת הילדים הגענו היום להסכמות בחוק חזקת גיל הרך. הורים הם האפוטרופוסים הטבעיים של ילדיהם וגם בשעה שמחליטים להתגרש חובה עליהם לשים את טובת הילד בראש מעייניהם ואת הצורך שלו והחובה של שניהם בקשר רציף עמו. אל לנו לאפשר שימוש בילדים כקלפי מיקוח ובחייהם שעוברים טלטלה חובה על הוריהם לשמור על יציבות. מתוך הבנה זו אנו פועלים להוציא תחת ידינו חוק המיטיב עם ההורים והילדים".