הרב שלמה אבינר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הרב אבינר: "לא להתגייס כל עוד אין הפרדה בין גברים לנשים"

ראש ישיבת עטרת ירושלים ואחד הרבנים המשפיעים בציונות הדתית השיב לתלמיד, שכתב כי הוא חושש להתגייס בגלל הערבוב בין גברים לנשים בצה"ל. "צריך לבקש יחידה בה אין נשים", השיב אבינר, "ואם זה בלתי אפשרי – בינתיים אין ללכת לצבא"
רועי שרון
16 בינואר 2018
16:05

ראש ישיבת עטרת ירושלים, הרב שלמה אבינר, הצהיר היום (שלישי) כי "עד שלא מפרידים בין גברים לנשים בצבא – אסור להתגייס לצה"ל". אבינר, הנחשב לאחד הרבנים הבולטים בשורות הציונות הדתית, כתב את הדברים בתשובה לשאלה שהעביר אליו תלמיד לקראת גיוסו ופורסמה באתר "כיפה".

התלמיד ביקש לברר אם עליו להתגייס לצבא בידיעה שלא יוכל להשתבץ ליחידה המפרידה לחלוטין בין נשים לגברים. בתגובה, כתב לו הרב: ״אם זה כך, אז לצערנו, בינתיים אין ללכת לצבא. או יחידה נפרדת, או לא להתגייס בינתיים. אין עושים מצוות צבא על ידי עבירה״.

בתנועת נאמני תורה ועבודה הגיבו לדברי אבינר ומסר כי "קריאתו להשתמטות מגיוס לצה"ל מהווה חציית קו אדום. מחלוקות עם הצבא יש לפתור בדרכים של שיח מכובד, כפי שנעשה והוסכם עם רבני הציונות הדתית, ולא בדרכים המוציאות שם רע לחינם ומפרקות את המרקם העדין של צבא העם.

"צה"ל קדוש לכולנו מתוך ההבנה שעלינו לקחת חלק במצווה על שמירת העם והמדינה, ולא מתוך הבנה מוטעית שהצבא כולו צריך להתנהל לפי דרישותיו המחמירות של הרב אבינר. צר לנו שכך מתבטא רב במקום לקחת חלק  בשיח הבונה והמתקן של הרמטכ"ל וההנהגה הדתית".

זוהי איננה הפעם הראשונה שבה מתבטא הרב אבינר נגד גיוס לצבא בשל סוגיית הערבוב בין המינים. לפני כשנתיים, הצהיר כי נשים דתיות המתגייסות לצה"ל מביאות עליו חורבן, משום שלדבריו הדבר מהווה "עבירה על דבר ה'".

בתשובה לשאלה של גולש מדוע יותר ויותר בנות דתיות בוחרות להתגייס, השיב אבינר בנובמבר 2015: "מאותה סיבה שיש יותר ויותר בנות וגם בנים שלא מקפידות על הלכות צניעות...זו לא בעיה נקודתית, אלא בעיה כוללנית, הקשורה להבנת מטרתו של האדם בעולמו".

באותו הפרסום, יצא אבינר נגד רבנים שכן מתירים גיוס נשים לצבא וכינה אותם "טיפה בים". "שיהיו בריאים", כתב, "פוסקי הלכה אינם כמה רבנים אלא הרוב הגדול של הרבנים, 99%. ואינם כמה רבנים ליברלים, אלא גדולי הדור...הרבנות הראשית לישראל פסקה מאז קום המדינה שאסור".

הרב אבינר בן ה-75 עומד בראש ישיבת עטרת כהנים ונחשב לאחד החשובים שברבני הציונות הדתית. הוא נוהג להתבטא בעיקר בנושאים חברתיים בהרצאות, פרסומי שאלות ותשובות וחוברת שהוא מפרסם על בסיס חודשי.