הרמטכ"ל דן שומרון עם מפקד סוללת פטריוט
צילום: נתן אלפרט, לע"מ

הרמטכ"ל ב-1991: "ארנס רצה לתקוף את עיראק - אמרתי שאני לא ממליץ"

27 שנה לאחר שיגור הטיל הראשון לישראל במלחמת המפרץ, נחשפים ראיונות עם דן שומרון ועם שר הביטחון דאז. ארנס: "בוש התקשר מדי יום לשמיר וביקש 'אל תתקפו'"
יובל אגסי
18 בינואר 2018
16:00

בהקלטה נדירה של ארכיון צה"ל ממלחמת המפרץ הראשונה אשר הותרה היום (חמישי) לפרסום, מעיד הרמטכ"ל דאז דן שומרון על המתח מול שר הביטחון משה ארנס בנוגע לתגובה ישראלית למתקפת הטילים מעיראק. ההקלטה נחשפת במלאות 27 שנים ליום בו שוגר הטיל הראשון לעבר ישראל, יממה לאחר פתיחת מבצע "סופה במדבר".

לדברי שומרון, הוא המליץ לדרג המדיני שלא לצאת לפעולה אווירית, בעקבות הלחץ האמריקאי להימנע מתקיפה, וכדי שלא לפגוע במאמצי הקואליציה הבינלאומית שתקפה בעיראק. הלחץ מנע בסופו של דבר תקיפה ישראלית, אולם השר ארנס היה נחוש בדעתו שעל ישראל להגיב ואף הודיע על כך לשר ההגנה האמריקאי צ'ייני.

פגיעת טיל בבית דני בשכונת התקווה (צילום: "במחנה")

"אני הצגתי לו את תוכנית התקיפה הגדולה", סיפר שומרון. "ארנס התקשר לצ'ייני ואמר לו, תזיזו את המטוסים שלכם, אנחנו תוקפים במערב עיראק. את זה אפילו לא ידעתי".

הרמטכ"ל לשעבר סיפר עוד כי נפגש עם ראש הממשלה יצחק שמיר והציג בפניו את תוכניות התקיפה, שכונו "מבצע עקרב". "אמרתי לו שאני לא ממליץ לתקוף, למען שלום הקואליציה ושהיא תשיג הישגים, ואני ממליץ לאפשר להם לפעול בשלב זה ולא לתקוף".

בהקלטה מספר שומרון שלפי תוכניות התקיפה, צה"ל היה ערוך לנחות במערב עיראק, האזור שממנו ניתן היה לשגר טילים לעבר ישראל, עם כוח בסדר גודל של אוגדה. כוח זה היה אמור לצאת למתקפה מתוכננת בעומק הכוחות העיראקיים. על הפעולה היה אמור לפקד תא"ל נחמיה תמרי ז"ל. את הכוחות תוכננו ללוות כלי טיס של חיל האוויר, בזמן שכוחות הקרקע יסמנו עבורם מטרות להפצצה.

השר ארנס עם האלופים ברק ומרדכי (צילום: עפר לפלר, דובר צה"ל)

על רקע התנגדותו למימוש התוכניות של צה"ל, נקלע שומרון לעימות מול שר הביטחון ארנס שחלק על דעתו של שומרון ודחף לבצע את התקיפה למרות הלחץ האמריקני.

בראיון לארכיון צה"ל אמר ארנס כי אישר תוכנית מיידית לתקיפה בעיראק, ואמר עוד שלא ידע על התנגדותו של שומרון למהלך, ושאם כך חשב היה עליו לומר לו זאת. "את זה אפילו לא ידעתי", העיד ארנס.

ההקלטות נחשפות לרגל 27 שנה למלחמת המפרץ ו-70 שנה לארכיון צה"ל. הראיון עם שומרון וארנס נערך על ידי מחלקת ההיסטוריה של צה"ל, והתרכז בשאלה אם ישראל הייתה צריכה לתקוף את עיראק או לא. זאת בעקבות ירי הטילים לעבר ישראל והקונפליקט שנוצר במהלך המלחמה בין שומרון, שתמך בהבלגה, לשר הביטחון ארנס שהאמין כי יש להגיב על מנת לעצור את הטילים ולא לחכות לאסון.

"ארנס אמר לי שהוא לא מבין", סיפר עוד שומרון. "הרי הצגתי לו תוכנית. הסברתי לארנס שזה שני הצדדים של אותו המטבע. אני כרמטכ"ל מציג תוכנית - אם הממשלה תחליט לתקוף, אני מוכן. אבל אני ממליץ לא לתקוף".

היום לפני 27 שנים - לילה ראשון של טילים:

ארנס הגיב על כך ואמר: "שומרון הציג את הפעולה, אני זוכר את זה כמו את היום. גם תמרי היה שם, ואני לפני שאישרתי שאלתי את תמרי מה הוא אומר והוא אמר לי שזה בסדר – 'כן, נעשה את זה'. אמרתי בסדר, אני מאשר. שומרון לא אמר לי שהוא לא מאשר".

על טענת שומרון לפיה הוצגה לארנס תוכנית מגירה: "הוא לא אמר את זה. אני בסוף הדיון גם אישרתי. אז אם הוא בסוף מתנגד הוא צריך להגיד לי לפני שאני מאשר – 'אבל רגע אדוני השר, אני רוצה להגיד לך שאני לא ממליץ'". ארנס העיד גם על הלחץ הרב שהפעיל נשיא ארצות הברית על ישראל שלא לתקוף: "אחד שהיה תחת לחץ כבד של האמריקאים היה שמיר, הוא קיבל טלפונים מבוש כל יום: 'אני מבקש ממך.. אני אומר לך.. אנחנו עושים את העבודה שלכם, אני יודע שאתה תחת לחץ כבד, אתה תחת פרובוקציות. אני מבין את מצבך אבל בכל זאת אני מבקש ממך לא לעשות שום דבר. ושמיר היה תחת הלחץ הזה'".

בסופו של דבר, לאור דרישתה התקיפה של ארצות הברית, החליטה הממשלה שלא להגיב כלל. זאת מחשש שלדבר תהיה השפעה על שלמות הקואליציה שהקימה ארצות הברית שכללה גם מדינות ערביות.

תגיות:
משה ארנס