ריבלין בבית הנשיא בשנה שעברה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ריבלין על המתקפה נגד מנדלבליט: רמיסת זכויות הפרט וחופש הדת

אחד ממובילי המחאה לכאן רשת ב': לא רואה טעם לפגם במה שעשינו, ניהלנו טקס משלנו ברחוב. המפגש עם היועץ המשפטי היה לשבריר שנייה בבואו לבית הכנסת. לא אמרנו לו מילה
אוריה אלקיים
21 בינואר 2018
11:40

נשיא המדינה ראובן ריבלין גינה הבוקר (ראשון) את המפגינים שפרצו אמש לבית הכנסת שבו התפלל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כתב הנשיא ריבלין: ‏"הזדעזעתי עמוקות מאירועי אמש בפתח תקווה. למנוע מאדם להתפלל לעילוי נשמת אמו עד אשר ידרש לחילוץ בסיוע של מאבטח? זוהי רמיסה גסה של זכויות הפרט, חופש הדת, ובעיקר - של כללי ההגינות הבסיסיים שבין אדם לחברו". 

דובר משרד המשפטים משה כהן סיפר בריאיון ל"קלמן ליברמן" בכאן רשת ב' כי המפגינים עוררו את זעמם של המתפללים כשנצמדו למנדלבליט עם מצלמה: "הפרובוקטורים הללו הגיעו כמעט שעה לפני צאת השבת, הם הגיעו בשעה 17:00 והשבת יוצאת ב17:40. כשהיועץ הגיע לבית הכנסת לפני תפילת ערבית – כלומר שהשבת עדיין בתוכנו – הם נצמדו אליו כנראה עם מצלמה, פרוז'קטור... מה שהכעיס מאוד את המתפללים שם. לבית הכנסת הם לא העזו להיכנס". לדבריו, מנדלבליט נאלץ לעזוב אחרי שהמתפללים החלו להשמיע צעקות.

כהן הוסיף כי המפגינים לא איימו פיזית על מנדלבליט. "אני לא חושב שהיועץ חש באיום אלא חשש למפגינים עצמם". לדבריו, "יש הבדל גדול בין סיטואציה שבה מפגינים ליד המשרד או ברוטשילד, זו פלישה למרחב האישי של אדם כשהוא בא להגיד קדיש על אמא שלו או בכלל להפריע לציבור המתפללים. המעשה הזה ראוי לכל גינוי. זה מעשה של בריונות".

דובר משרד המשפטים מתייחס להפגנה: 

אורן סימון, ממובילי המחאה המתמשכת נגד מנדלבליט דחה את דבריו של  משה כהן: "המפגש עם היועץ המשפטי היה לשבריר שנייה בבואו לבית הכנסת, לא אמרנו לו מלה. באנו לקיים טקס הבדלה משלנו. עמדנו שם 12 אנשים בוגרים, אני בן 57 ואני אחד הצעירים שם. קיימנו טקס שקט. נכון שהיו שם כמה מהמתפללים שהחליטו להתעמת עם אנשים מהקבוצה שלנו ברחוב שבו עוברות מכוניות בסביבה -  זה לא הפריע לאף אחד.

האזינו לאורן סימון בראיון לקלמן ליברמן:

"אני לא רואה שום טעם לפגם במה שעשינו", הוסיף סימון. "ניהלנו טקס אלטרנטיבי לתפילה שמתקיימת בכל מוצאי שבת. היינו שם אתמול בערב כדי להעביר מסר מוסרי מאוד חד. אנחנו מבקשים להבדיל בין מה שמותר למשהו אסור. אף מצלמה לא ליוותה אותו, היא עמדה לצדנו על המדרכה. החלפתי איתו מבט לשתי שניות והוא נכנס פנימה. שלא יבלבלו את המוח עם ספינים ושקרים".