אבו מאזן בבריסל
צילום: אי-פי

הפלסטינים על נאום פנס: "מסע צלב ושיח משיחי"

ברשות גינו את דברי סגן נשיא ארצות הברית בכנסת: "מתנה לקיצונים". גורם ברמאללה: אבו מאזן אמר לאירופים שארצות הברית יכולה להשתתף במשא ומתן – אך לא לבדה
גל ברגר
22 בינואר 2018
23:05

ברשות הפלסטינית תקפו בחריפות את נאומו של סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס בפני מליאת הכנסת, שבו הוא התחייב כי השגרירות האמריקנית תיפתח בירושלים עד סוף שנת 2019. "הנאום היה משיחי, מסע צלב. זו מתנה לקיצונים", האשים הבכיר ברשות, סאיב עריקאת.

היו"ר אבו מאזן התעדכן בנאומו של פנס בישראל מבריסל, שם הוא מקיים ביקור מדיני. אבו מאזן נפגש עם שרי החוץ של האיחוד האירופי, אך לא קיבל מהם כל התחייבות לצעד מעשי, למרות בקשתו כי יכירו במדינה פלסטינית וההצהרה כי הכרה כזו "לא תפגע בתהליך השלום".

שרי החוץ של האיחוד הבהירו ליו"ר הרשות כי ארצות הברית מוכרחה להיות שותפה למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. גורם פלסטיני אמר לכאן חדשות כי אבו מאזן השיב להם: "אין בעיה עם זה, אבל היא לא יכולה להיות לבדה". הוא טען בפניהם כי יש לקיים משא ומתן רק במסגרת בינלאומית רחבה יותר.

על אף ההצהרות התקיפות שנשמעו לאחרונה מכיוון רמאללה, אבו מאזן הבהיר לשרי החוץ האירופים כי הפלסטינים נותרו מחוייבים להסכמים עם ישראל - "אך דורשים שגם היא תמלא את חלקה בהם". באש"ף הפצירו בו להשעות את כל ההסכמים, אך יו"ר הרשות בחר לעת עתה שלא לשבור את הכלים ולהשאיר את האפשרות הזו פתוחה.

"אנו רואים באיחוד האירופי שותף אמיתי בתהליך המדיני. הדרך לשלום עוברת במשא ומתן בחסות בינלאומית, ואנו קוראים למדינות האיחוד האירופי להכיר במדינת פלסטין. זהו לא מכשול בפני השלום", הצהיר אבו מאזן. שרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני אמרה בתגובה כי הארגון מחויב לפתרון של שתי מדינות, "עם ירושלים כבירה משותפת".

בנאום שנשא בכנסת, הדגיש פנס את הקשר של היהודים לירושלים. "הקשר הזה קיים עוד מלפני 3,000 שנים, מימי אברהם ודוד המלך", אמר סגן הנשיא. לדבריו, "טראמפ הורה להתחיל בהכנות מיידיות להעברת השגרירות מתל אביב לירושלים. ארצות הברית תפתח את השגרירות עוד לפני סוף השנה הבאה".

פנס הוסיף: "הנשיא האמריקני קבע את החלטתו במילותיו, כדי לשרת באופן הטוב ביותר את ארצות הברית - אבל הוא גם הבהיר שההחלטה הזו משרתת בצורה הטובה ביותר את השלום. ארצות הברית בחרה בעובדות ולא בדימיון. תחת טראמפ, ארצות הברית תישאר מחויבת לשלום סופי בין ישראל והפלסטינים".

לצד זאת, סגנו של טראמפ ציין גם כי "בהכרזתו על ירושלים, הנשיא קרא לכל הצדדים לשמור על הסטטוס קוו בירושלים - כולל בהר הבית. הוא הודיע גם שאנו לא נוקטים עמדה לגבי משא ומתן. ארצות הברית תתמוך בשתי מדינות אם שני הצדדים יסכימו על כך".