הפגנת מבקשי מקלט
צילום: תומר נויברג

נשיא אריתריאה: ישראל הציעה אלפי דולרים על כל פליט שנקלוט

הרשויות בישראל קבעו שאין להחזיר מבקשי מקלט למדינה הדיקטטורית, אך איסאייס אפוורקה טוען שהיו מגעים בין המדינות. במשרד החוץ לא הגיבו לדברים
יובל אגסי
23 בינואר 2018
21:35

ברקע התכנית של מדינת ישראל להעביר את מבקשי המקלט האפריקנים אל מדינה שלישית באפריקה, אמר נשיא אריתריאה איסאייס אפוורקה בנאום טלוויזיוני כי ישראל הציעה למדינתו אלפי דולרים עבור כל מבקש מקלט שייקלט. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11.

בנאום מספר אפוורקה שהמשא ומתן בין המדינות נכשל. לטענתו ישראל הציעה 3,500 דולר עבור כל מבקש מקלט, ואריתריאה דרשה 50 אלף דולר, וישראל ביקשה שמבקשי המקלט יעברו הכשרה מקצועית על אדמת אריתריאה, ואריתריאה דרשה שיעברו הכשרה מקצועית בישראל.

המדינה המזרח אפריקנית, שחלק ממבקשי המקלט בישראל מגיעים ממנה, היא מדינה דיקטטורית בעלת שלטון צבאי. הרשויות המוסמכות בישראל קבעו כי מבקשי המקלט לא יחזירו מבקשי מקלט לאריתריאה בשל הסיכון שכרוך בחזרה למדינה זו. ממשרד החוץ לא נמסרה תגובה לדבריו של נשיא אריתריאה.

עד כה ידוע על מגעים שקיימה ישראל עם המדינות האפריקניות רואנדה ואוגנדה בנוגע לקליטת מבקשי המקלט, אלא שהיום רואנדה הכחישה כי יש הסכם בינה לבין ישראל בנושא. בציוץ בטוויטר מטעם ממשלת המדינה ממרכז אפריקה נכתב: "בהתייחס לשמועות המדווחות בכלי התקשורת, ממשלת רואנדה מודיעה כי היא מעולם לא חתמה על הסכם סודי עם ישראל בנוגע לקליטה מחדש של מהגרים אפריקנים".

ההכחשה של רואנדה מגיעה לאחר שלפני כחודשיים נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיאי רואנדה ואוגנדה במהלך ביקורו באפריקה ולאחר ששרת החוץ של רואנדה אמרה כי ארצה תוכל לקלוט כעשרת אלפים מסתננים ומהגרי עבודה מישראל. בחודש שעבר אישרו בכנסת את תוכניתם של השר לביטחון פנים גלעד ארדן ושר הפנים אריה דרעי, לפיה מתקן "חולות" ייסגר ויישומה תלוי בהסכם עם רואנדה בנושא.

אתמול הפגינו מבקשי מקלט אפריקנים מול שגרירות רואנדה בתל אביב, ולאחרונה עלו יוזמות שונות בישראל נגד תכנית המדינה לגרש את מבקשי המקלט למדינות אפריקניות.

תנועת "זזים - קהילה פועלת" פתחה בקמפיין שקורא לטייסים שלא לקחת חלק בגירוש הפליטים. יותר מ-7,500 פעילים של התנועה שלחו בעשרת הימים האחרונים מכתבים אישיים לאגודת התעופה הישראלית, לאיגוד הטייסים, לחברות המספקות את שירותי הקרקע בנמל התעופה בן גוריון ולחברות התעופה הבינלאומיות.

במכתבים קראו הפעילים לטייסים ולצוותי הקרקע "לעצור את הגירוש המתוכנן" ולסרב להטיס פליטים אל מדינות באפריקה שבהן, לטענתם, נשקפת סכנה לחייהם. שלושה טייסים כבר נענו לקריאות. עידו אלעד, טייס ב"אל על" כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "הצטרפתי לרבים וטובים מחבריי, בהצהרה שלא אטיס פליטים אל מותם. לא אהיה שותף לברבריות זו״.

בשבוע שעבר הכריזה הרבנית הרפורמית סוזן סילברמן, מקהילת קול הנשמה בירושלים, על יוזמה חדשה – גיוס משפחות שיהיו מוכנות להחביא מבקשי מקלט מאפריקה. היוזמה מכונה "מסתור לפליטים בבית של אנה פרנק". "אנחנו מתפללים שהממשלה תמצא את הנשמה שלה וראש הממשלה לא יתקדם עם הגירוש", אמרה אז סילברמן בכנס מיוחד שנערך במכון הרטמן בעיר הבירה.