ניצב רוני ריטמן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

המתלוננת נגד ריטמן: "אם יישאר במשטרה, אעתור לבג"ץ"

פרקליטה של צ' אמר לכאן רשת ב' כי עורכי הדין של מפקד להב 433 איימו על היועמ"ש לשעבר ויינשטיין שיסגור את התיק הפלילי, אחרת "תיפתח תיבת פנדורה". סניגורו של הניצב: "החליט לעזוב כמו קצין וג'נטלמן"
רועי ינובסקי
24 בינואר 2018
09:27
עודכן ב 11:01

המתלוננת נגד ראש להב 433 במשטרה, ניצב רוני ריטמן, מאיימת היום (רביעי) לעתור לבג"ץ אם הקצין הבכיר יישאר במשטרה. העתירה של צ' תאפשר את מחדש את פתיחת התיק נגד ריטמן ואת האפשרות שיועמד מחדש לדין פלילי.

פרקליטה של צ', עו"ד חי בר-אל, התראיין הבוקר לכאן רשת ב' ואמר כי עורכי הדין של ריטמן איימו על ויינשטיין שיסגור את התיק הפלילי, אחרת "תיפתח תיבת פנדורה". לדברי עו"ד בר-אל, "ריטמן לא היה מתקבל היום למשטרה עם תיק כזה מאחוריו. אין לו קיום במשטרה ואם ימשיך שם, נעתור לבג"ץ. הוא לא יקודם ולא יישאר במשטרה".

האזינו לראיון ב"סדר יום":

על פי תלונתה של צ', ריטמן הטריד אותה מספר פעמים מילולית ופיזית. באחת הפעמים, עת שיצאו מאירוע משטרתי, היה ריטמן בגילופין, משך את ידה של צ' וניסה לנשקה. במח"ש המליצו להעמיד את ריטמן לדין, אולם ויינשטיין החליט לסגור את התיק בשל העובדה שחלף זמן רב מאז בוצעו המעשים לכאורה, ואין די ראיות שיאפשרו את העמדתו לדין. 

אתמול ביקש ריטמן ממפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, לפרוש מתפקידו כראש להב 433 לאחר שלוש שנים וחצי בתפקיד. סניגורו של ריטמן, עו"ד ירון לונדון, אמר הבוקר בכאן רשת ב' כי "רוני ריטמן הוא איש מערכת ואדם ערכי שנקלע לסיטואציה הזו. הוא הרגיש שהעניין סביבו נמשך יותר מדי זמן – ולכן החליט לקום כמו קצין וג'נטלמן ולעזוב את התפקיד".

האזינו לראיון ב"קלמן-ליברמן":

לדברי עו,ד לונדון, "הוא החליט שזה הצעד שנכון מבחינתו לעשות, כמובן שזה קשור להחלטת בג"ץ. הוא חושב אחרת ממנה, אבל מכבד את ההחלטה הזו", הסביר הסניגור. לדבריו, "בשלב מסוים הוא הרגיש שזה נמשך ונמשך, והבין שבמעמדו ההחלטה של בג"ץ היא רבב על בגדו".

עו"ד לונדון הכחיש כי ריטמן פרש מתפקידו משום שקיבל מסרים שיש כוונה להדיח אותו: "לא היה ולא נברא. אני אומר באחריות שהוא עשה את ההחלטה הזו, אף אחד לא בא ואמר לו כלום. זו החלטה ויוזמה שלו בלבד. לקח לו את הזמן שלו, וזה הבשיל כשזה הבשיל".

"אני לא חושב שהוא צריך לעזוב את המשטרה, ולדעתי גם במשטרה חושבים אותו הדבר", הוסיף נציגו של ריטמן. "הוא עשה את הצעד כי זה ענה על הצורך שלו עכשיו, אבל באותה המידה יכל לעשות גם משהו אחר. הוא היה שמח אם כל הסיפור בנוגע למתלוננת היה מתברר בבית משפט עם ראיות".

"הפתרון הראוי היה פרישה מהמשטרה"

מנגד, עו"ד אפרת גלר ניצן המייצגת את צ', המתלוננת נגד ריטמן, הגדירה את פרישתו "מעט מדי ומאוחר מדי". לדבריה, "בהחלט משמח שבראש 433 לא יעמוד אדם שבג"ץ קבע לגביו קביעות כה קשות, אבל יש המון חוסרים ובעיות. הוא לא הביע חרטה ולא התנצל בפני הקורבן, והסניגורים שלו ממשיכים לחזק את עמדתו שלא היה כלום ולא יהיה כלום".

על האפשרות שריטמן יכהן כניצב בתפקיד בכיר אחר במשטרה, אמרה עו"ד גלר ניצן: "אם תתקבל החלטה אבסורדית כזו, נשקול את כל הצעדים והכל פתוח. מה שבטוח הוא שריטמן לא יכול להיות ניצב בתפקיד אחר וגם לא יכול להיות שוטר במשטרת ישראל. הפתרון הראוי הוא פרישה מהמשטרה. לאור החלטת בג"ץ אנחנו לא רואים שום אופציה אחרת".

"גם המתלוננת לחלוטין בעמדה של 'מעט מדי ומאוחר מדי'", הוסיפה עורכת דינה. "תארו לכם איך מרגישה מישהי שהוטרדה על ידי ריטמן ועכשיו שומעת שמציגים אותו כג'נטלמן. זה לחלוטין מצב אבסורדי, ואנחנו מצפים לראות איך זה ייגמר בצורה ראויה יותר".

בהודעה שפרסם אמש כתב הקצין כי הוא מבקש לסיים תפקידו "בשבועות הקרובים, מתוך האחריות כלפי להב ומשטרת ישראל ומתוך הכבוד שרוחש לעליונות מערכת המשפט ובג"ץ". הוא הוסיף כי הוא "מסיים בימים אלה שלוש שנים וחצי כראש להב 433 קדנציה ארוכה ורבת הישגים, ויכהן בכל תפקיד שיוטל עליו והולם כישוריו".

ריטמן הבהיר בשיחה עם אלשיך כי ברצונו להקדים את פרישתו מהתפקיד - אך להישאר במשטרה. בסוף השבוע אמורה המדינה להשיב לבג"ץ בעניין השארתו בתפקיד, ברקע פרשת התלונה של הקצינה נגדו.